Obchody 92. rocznicy obrony Płocka przed bolszewikami
19 sierpnia 2012 | 13:44 | eg Ⓒ Ⓟ
Modlitwa za obrońców Płocka sprzed 92 lat, w czasie wojny polsko-bolszewickiej, była głównym punktem uroczystości rocznicowych, które 18 sierpnia odbyły się na Cmentarzu Garnizonowym w Płocku. Poprowadził ją ks. kan. Andrzej Fabisiak. W uroczystości wzięli udział m.in. przedstawiciele organizacji kombatanckich, samorządu miasta i płocczanie.
Na Cmentarzu Garnizonowym przy ul. Norbertańskiej w Płocku, gdzie znajdują się m.in. prochy obrońców miasta z 1920 r., w sobotę 18 sierpnia, czyli w rocznicę najbardziej gwałtownych walk o miasto, obecni byli przedstawiciele organizacji kombatanckich, harcerze, władze samorządowe miasta i powiatu, parlamentarzyści, płocczanie i liczne poczty sztandarowe.
Uroczystość rozpoczęła się odegraniem hymnu państwowego. Potem ks. kan. Andrzej Fabisiak poprowadził modlitwę za poległych obrońców Płocka z 1920 r. Wymieniał w niej tych, którzy nie zawahali się oddać swego życia za wolność Płocka i Polski. Uczestnicy rocznicowego spotkania wysłuchali także Apelu Poległych, który poprowadzili żołnierze z garnizonu Sochaczew. Na zakończenie delegacje złożyły kwiaty w miejscu upamiętniającym żołnierzy i ofiary wojny polsko-bolszewickiej.
Uroczystości na Cmentarzu Garnizonowym poprzedziło złożenie przez harcerzy kwiatów w Miejscach Pamięci Narodowej, spacer z przewodnikami PTTK do tych miejsc oraz 51. Międzynarodowy Wyścig Kolarski o Puchar Ministra Obrony Narodowej na Starym Mieście. Pierwsze miejsce zajął w nim Damian Walczak (BDC MarcPol), drugi był Anatolij Pachtusow z Ukrainy, a trzeci Tomasz Smoleń (Bank BGŻ).
W ramach płockich obchodów 92. rocznicy obrony Płocka przed bolszewikami w najbliższych dniach zaplanowano ponadto: happening o Władysławie Broniewskim w wykonaniu Teatru Per Se na Starym Rynku, koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego w amfiteatrze oraz odczyt o roku 1920 na Mazowszu – w Towarzystwie Naukowym Płockim.
Za ofiarną obronę przed bolszewikami Płock otrzymał od Marszałka Józefa Krzyż Walecznych. Jest jednym z dwóch miast, które zostały wyróżnione odznaczeniem po zakończeniu wojny polsko-bolszewickiej. Drugim z miast był Lwów, odznaczony Krzyżem Virtuti Militari.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.