Obchody setnej rocznicy urodzin św. Jana Pawła II w Rzeszowie
19 maja 2020 | 11:30 | tn | Rzeszów Ⓒ Ⓟ
Za życie św. Jana Pawła II dziękowali duchowni i świeccy podczas Mszy św. sprawowanej w katedrze rzeszowskiej 18 maja, w setną rocznicę urodzin Karola Wojtyły. „Jan Paweł II dał nam ewangeliczne świadectwo obecności Boga w myślach i decyzjach; przywracał wiarę w realną obecność Boga w świecie i sam żył tą obecnością” – powiedział bp Kazimierz Górny. Podczas Eucharystii zebrani modlili się również w intencji bp. Jana Wątroby w 20. rocznicę konsekracji oraz w intencji bp. Kazimierza Górnego i ks. Stanisława Maca, którzy w bieżącym roku przeżywają 60. rocznicę święceń kapłańskich.
Eucharystii przewodniczył bp Jan Wątroba. Mszę św. koncelebrowali: bp Kazimierz Górny, bp Edward Białogłowski, infułaci: ks. Stanisław Mac i ks. Wiesław Szurek, księża dziekani oraz duchowni z różnych instytucji diecezji rzeszowskiej.
W Mszy św. uczestniczyły władze państwowe i samorządowe oraz służby mundurowe.
Homilię wygłosił bp Kazimierz Górny. Kaznodzieja najpierw przypomniał biografię św. Jana Pawła II, a następnie zwrócił uwagę na dwa wymiary życia papieża z Polski: modlitwę oraz dobroć i miłosierdzie. „Niektórym z nas dane było widzieć jak Ojciec Święty potrafił stawać w Bożej obecności na modlitwie. Sprawiał wrażenie, że jest tylko Pan Jezus i on sam. Takie były adoracje, takie były dziękczynienia po Mszach świętych i inne modlitwy. Współpracownicy papieża świadczą, że nieraz słyszeli śpiew Ojca Świętego w kaplicy, kiedy sam przebywał na modlitwie. Wierzył głęboko w obecność Chrystusa w Eucharystii” – mówił hierarcha.
Omawiając dobroć i miłosierdzie Jana Pawła II bp Górny podkreślił zdolność Ojca Świętego do współodczuwania z drugim człowiekiem. „Ojciec Święty umiał pochylić się nad człowiekiem cierpiącym, głodnym, ubogim, smutnym i osamotnionym. Czynił to z szacunkiem dla człowieka i bez ostentacji. Dobrze wprowadzał w życie naukę z Listu św. Pawła do Filipian o kenozie Chrystusa, który uniżył samego siebie, stawszy się posłusznym aż do śmierci krzyżowej. Bronił świętości życia ludzkiego od momentu poczęcia do naturalnej śmierci. «Drogą Kościoła jest człowiek» – mówił. Miał odwagę zabierać głos troszcząc się o człowieka i jego prawo do życia w wolności, o prawa rodziny, o prawdę i miłość. (…) Swoim życiem, swoim postępowaniem, dał nam ewangeliczne świadectwo obecności Boga w myślach i decyzjach, przywracał wiarę w realną obecność Boga w świecie i sam żył tą obecnością” – mówił biskup senior diecezji rzeszowskiej.
W słowach podsumowania uroczystości bp Jan Wątroba nawiązał do jubileuszu kapłaństwa bp. Kazimierza Górnego i ks. Stanisława Maca. „Biskup Kazimierz przebywał długo w szkole św. Jana Pawła II. Dziękujemy za Twoje świadectwo o życiu, posłudze i świętości Jana Pawła II. Dziękujemy, za to, że przejąłeś od niego tak wiele cech, za dobroć, serdeczność i rozmodlenie (…). Księdzu Stanisławowi dziękujemy za katedrę zbudowaną na planie serca, za lata poświęcenia, wysiłki i cierpienia, za świadectwo kapłańskiej wierności i gorliwości” – mówił hierarcha. Dziękując wszystkim zebranym za przybycie biskup rzeszowski zwrócił uwagę na ojcostwo, które w swoim życiu realizował Jan Paweł II. „Ojciec Święty, ojciec, święty ojciec. Jan Paweł II promieniował ojcostwem. Jego promieniowanie wielu z nas odczuwało przez wiele lat. Dzisiaj dziękujemy za jego życie w setną rocznicę urodzin” – podkreślił duchowny.
Na zakończenie zebrani odmówili Litanię Loretańską do Najświętszej Maryi Panny i odśpiewali hymn „Te Deum”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.