Obchody Światowego Dnia Chorego w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej
01 lutego 2011 | 13:54 | wm Ⓒ Ⓟ
Obchody XIX Światowego Dnia Chorego, przypadające 11 lutego, w dniu wspomnienia liturgicznego Najświętszej Maryi Panny z Lourdes, zaznaczą się w każdej parafii diecezji zielonogórsko-gorzowskiej szczególną posługą wobec chorych, w ich domach oraz we wszystkich placówkach szpitalno-opiekuńczych.
W wielu miejscach będzie możliwość uczestnictwa w Eucharystii sprawowanej w intencji chorych i niepełnosprawnych oraz osób im posługujących.
Ordynariusz diecezji bp Stefan Regmunt odprawi Mszę św. o godz. 11 w kaplicy Miejskiego Szpitala im. Jana Pawła II w Głogowie, o tej samej porze sufragan diecezji bp Paweł Socha odprawi Mszę św. w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Świebodzinie. Natomiast w Gorzowie Wielkopolskim Eucharystię odprawi ks. prof. Roman Harmaciński, o godz. 9 w kościele pw. Pierwszych Męczenników Polski, o godz. 11 w Hospicjum św. Kamila i o godz. 17 w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Wojewódzkim.
Dzień wcześniej, bp Socha odprawi Mszę św. w kaplicy szpitalnej w Zielonej Górze o godz. 11 i w Hospicjum przy ul. Zyty o godz. 12.30.
Wydział Duszpasterski wraz z diecezjalną Caritas, przygotowali publikację przeznaczoną dla osób chorych i niepełnosprawnych. Znajduje się w niej: Orędzie papieża Benedykta XVI, Słowo Biskupa Diecezjalnego Stefana Regmunta, modlitwa dla chorych oraz zaproszenie na tegoroczną pielgrzymkę chorych i niepełnosprawnych oraz służby zdrowia do Sanktuarium Maryjnego w Rokitnie, która odbędzie się w czerwcu.
Caritas Diecezji Zielonogórsko–Gorzowskiej z myślą o chorych i niepełnosprawnych prowadzi wypożyczalnię sprzętu rehabilitacyjnego, m.in. specjalistycznych łóżek, wózków, wózków elektrycznych, chodziki, kule. Sprzęt, którym dysponuje Wypożyczalnia pochodzi z darowizn przekazywanych przez zagraniczne organizacje i osoby fizyczne, jak i z przekazanych do Wypożyczalni używanych sprzętów, których stan pozwala na ich dalsze funkcjonowanie. W miarę posiadanych środków kupowany jest także nowy sprzęt.
Wypożyczalnie funkcjonują w Gorzowie Wlkp. i w Zielonej Górze. Z usług placówek mogą korzystać osoby z lekarskim wskazaniem do stosowania odpowiedniego sprzętu.
Wspólnota Cichych Pracowników Krzyża w Głogowie organizuje dwutygodniowe turnusy rehabilitacyjno– rekolekcyjne. Jest także możliwość przyjazdu grup zorganizowanych – z własnym rekolekcjonistą i programem.
Dom Uzdrowienie Chorych jest w pełni przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych – odpowiednio wyposażone łazienki, pokoje, szerokie korytarze, podjazdy, windy. Ośrodek posiada kaplicę, salę konferencyjną, w której odbywają się także seanse filmowe, jadalnię, sale do zajęć pedagogicznych z dziećmi, czytelnię, grotę solną, siłownię, kriokomorę, odpowiednio wyposażony dział rehabilitacji. Terapię prowadzi wykwalifikowana kadra rehabilitantów, wśród których jest także pedagog, psycholog oraz logopeda. Ponadto Cisi Pracownicy Krzyża wydają dwumiesięcznik Kotwica – pismo formacyjne poświęcone chorym i niepełnosprawnym. Dom Uzdrowienie Chorych im. Jana Pawła II znajduje się w Głogowie przy ul. Prałata Novarese 2.
„Światowy Dzień Chorego jest okazją do wyrażenia szacunku i wdzięczności pracownikom służby zdrowia, wolontariuszom oraz wszystkim tym, którzy poświęcają się służąc z miłością chorym, przynosząc ulgę w ich cierpieniu i roztaczając opiekę nad każdym cierpiącym bratem i siostrą, w szpitalach, domach opieki i w rodzinach" – napisał m.in. w liście do chorych i pracowników służby zdrowia ordynariusz diecezji zielonogórsko–gorzowskiej bp Stefan Regmunt.
Z okazji ŚDCh, bp Stefan Regmunt – przewodniczący Zespołu KEP ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia, odprawi 6 lutego Eucharystię w intencji chorych i wygłosi okolicznościowe Słowo Boże w kościele pw. Św. Krzyża w Warszawie. Msza św. Będzie transmitowana przez radio.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.