Obchody Światowego Dnia Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych w Zabawie
18 listopada 2012 | 20:51 | eb Ⓒ Ⓟ
Z udziałem ministra sprawiedliwości Jarosława Gowina i Prokuratora Generalnego Andrzeja Seremeta, w Zabawie odbyły się obchody Światowego Dnia Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych. Do sanktuarium bł. Karoliny przyjechali także parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele sądownictwa, policji, straży pożarnej i rodziny ofiar.
Mszy św. przewodniczył ks. Marek Bałwas. W 2003 r. uległ on wypadkowi, dlatego porusza się na wózku inwalidzkim. W homilii dawał świadectwo swojego życia. Mówił, że wiele osób po takich tragicznych przeżyciach spotyka się z nim i szuka pocieszenia. „Nie wiedziałem, że można być księdzem na wózku, ale uczę się tego każdego dnia. Dziękuję Bogu, że mam sprawne ręce i głowę, więc mogę Mu służyć i dawać innym świadectwo życia i wiary” – mówił kaznodzieja.
Po Mszy św. modlono się przy pomniku „Przejście”, który jest poświęcony ofiarom wypadków komunikacyjnych. Obok pomnika zasadzono drzewo – wierzbę płaczącą, dla uczczenia zabitych na drogach w 2012 roku.
„Pomnik to dopiero początek, w planach jest budowa ośrodka, w którym specjaliści będą pomagać ofiarom wypadków. To wspaniała idea” – powiedział Prokurator Generalny Andrzej Seremet. Zdaniem prokuratora generalnego trzeba pomagać ofiarom wypadków i ich rodzinom, bo podczas procedur często odżywają tragiczne wspomnienia. „Różne może być podejście do osoby cierpiącej. Jeżeli ktoś, kto przeprowadza te czynności, wczuje się w jej sytuację, potrafi to zrobić tak, żeby nie krzywdzić tej osoby, to wtedy wszystko jest w porządku. Ale bywają też inne postawy i te staram się zwalczać, a jednocześnie promować te pozytywne. Stąd moja obecność w tym miejscu” – dodał Andrzej Seremet.
W Zabawie odbyła się też prezentacja książki Agnieszki Zydroń pt. „Dzień, który zmienił ich życie”, w której autorka opowiada o tragicznych losach ludzi, którzy przeżyli ciężkie wypadki. Uczestnicy uroczystości wzięli także udział w Drodze Krzyżowej w Wał–Rudzie. Szlak męczeństwa o długości 2,5 km prowadzi od domu rodzinnego bł. Karoliny, przez las do miejsca jej śmierci i drogą powrotną do bramy na początku drogi męczeństwa.
Podczas Drogi Krzyżowej przy stacji drugiej obok gruszy, która przypomina o katechetycznej i apostolskiej gorliwości bł. Karoliny a dzisiaj ma około 200 lat, zostały przekazane jednoroczne sadzonki zaszczepione z gruszy bł. Karoliny w Wał-Rudzie. Otrzymali je przedstawiciele ośrodków duszpasterskich i instytucji, które aktywnie włączają się w rozwój kultu bł. Karoliny.
Do Zabawy przyjechały też rodziny ofiar. Kilkanaście osób uczestniczyło w bezpłatnych warsztatach. Aby pomagać takim ludziom w Zabawie ma także powstać Centrum Terapii Leczenia Traumy Powypadkowej. Będzie o nim mowa podczas jutrzejszego seminarium naukowego w Tarnowie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.