Obchody Święta Policji w Bydgoszczy 2024
19 lipca 2024 | 15:42 | jm | Bydgoszcz Ⓒ Ⓟ
Przedstawiciele Komendy Głównej oraz Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy, a także funkcjonariusze z województwa kujawsko-pomorskiego wzięli udział w modlitwie z okazji patronalnego święta. Eucharystii przed łaskami słynącym obrazem Matki Bożej Pięknej Miłości w Katedrze św. Marcina i Mikołaja przewodniczył bp Krzysztof Włodarczyk.
Ordynariusz diecezji przypomniał, że 24 lipca 1919 roku, tj. 105 lat temu, powstała jednolita formacja policji. Dokonało się to w Polsce, odradzającej się po 123 latach niewoli. Dalej zauważył, że policyjna droga związana jest ze służebną postawą wobec narodu i państwa. Dodał, że tylko w służbie drugiemu policjant może odnaleźć siebie i swoje miejsce w społeczeństwie.
Bp Włodarczyk podkreślił, że policjanci do wypełniania swojej misji potrzebują siły, której źródłem nie jest człowiek, czy regulaminy, ale sam Bóg. – Potrzeba wam odwagi i wrażliwości, którą może wzbudzić tylko Ten, który sam będąc Bogiem i Człowiekiem doświadczył ludzkiego losu i zna wnętrze człowieka. Potrzeba nadziei, ożywianej Bożą mocą, aby nie zwątpić, nie stracić sensu tej ważnej służby i aby samemu być odpornym na zło – mówił, przypominając, że rota przysięgi na początku i na końcu odwołuje się właśnie do Boga. – On jest niejako pierwszą i ostatnią literą alfabetu policyjnej przysięgi i etosu policjanta. Tak właśnie służbę państwowej policji i policjantów postrzegali założyciele tej zasłużonej dla ojczyzny formacji.
Biskup życzył powołanym do służby w Policji, „by Bóg współdziałał z nimi we wszystkim dla dobra ojczyzny i bezpieczeństwa jej mieszkańców”. Przypomniał zarazem, że policjanci mają potężnego patrona, jakim jest św. Michał Archanioł. – Imię jego oznacza „Któż jak Bóg?”. Ono przypomina, że Bóg ma być w naszym życiu na pierwszym miejscu. Nie wstydźmy się zatem Boga. Pamiętajmy, że jesteśmy wielcy jako ludzie, także jako policjanci, gdy oddajemy Jemu chwałę, gdy po Bożemu myślimy, mówimy i działamy – powiedział.
Na zakończenie homilii przyszedł czas na wyrazy wdzięczności. – Dziękuję, że tu jesteście i chcecie być wierni wartościom, w których was wychowano. Życzę wam, byście byli cierpliwi, demaskowali zło i promowali dobro – zakończył bp Krzysztof Włodarczyk. Razem z policjantami modlił się ich kapelan, a zarazem proboszcz katedry – ks. infułat Stanisław Kotowski – który podziękował obecnym za ich wytrwałą, często bardzo trudną i na granicy życia oraz śmierci służbę.
W dalszej kolejności obchody przeniosły się do sali kinoteatru Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych w Bydgoszczy. Po złożeniu meldunku Zastępcy Komendanta Głównego Policji – nadinspektorowi dr. Rafałowi Kochańczykowi – odbył się apel, podczas którego nastąpiło wręczenie policjantom oraz pracownikom Policji odznaczeń i medali, a także nominacji na wyższe stopnie służbowe. Częścią świętowania był także piknik na Wyspie Młyńskiej połączony z pokazami dla mieszkańców, jak i rodzin policjantów oraz pracowników Policji.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.