Obchody wyzwolenia Ankony przez 2. Korpus Polski
18 lipca 2021 | 15:18 | ts (KAI) | Loreto Ⓒ Ⓟ
We włoskim regionie Marche odbywają się obchody 77 rocznicą wyzwolenia Ankony przez 2. Korpus Polski. Sobotnie uroczystości rozpoczęła Msza św. na wojennym w Loreto, gdzie spoczywa około 1100 żołnierzy, którzy zginęli na froncie adriatyckim. W uroczystościach uczestniczą ambasador RP we Włoszech, córka dowódcy 2. Korpusu Polskiego generała Władysława Andersa, Anna Maria Anders oraz szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk. Obecny jest żołnierz 2. Korpusu – 97-letni kapitan Władysław Dąbrowski, który brał udział w walkach o Monte Cassino, Ankonę i Bolonię.
Na uroczystości przybył także urodzony w 1930 roku porucznik Janusz Maksymowicz, weteran Armii Krajowej, powstaniec warszawski, członek Rady do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.
Loreto, nieduże włoskie miasteczko, liczące zaledwie 10 tys. mieszkańców, położone nad Adriatykiem w pobliżu Ankony, jest powszechnie znane w świecie chrześcijańskim. Pod kopułą dużej bazyliki, zbudowanej tutaj w XV w., znajduje się Domek Świętej Rodziny z Nazaretu. Mury tego domku od wieków otaczane są czcią i nawiedzane przez liczne rzesze pielgrzymów.
Sanktuarium w Loreto przywołuje w pamięci tajemnice Wcielenia, które dokonało się w nazaretańskim domu Maryi. We włoskim miasteczku znajduje się „według antycznej i żywej tradycji”, jak podkreślał Jan Paweł II – „ziemski dom Najświętszej Maryi Dziewicy, przeniesiony do Loreto w 1294 r.” Wszystko, co tam powstało: zarówno bazylika, jak i miasteczko, zawdzięcza swoje istnienie tej znamiennej relikwii.
Po dzień dzisiejszy ważnym znakiem obecności Polski w Loreto są siostry nazaretanki. Mieszkają w bezpośrednim sąsiedztwie bazyliki loretańskiej, a dom jest znany jako „dom polskich sióstr”. W czasie wojny siostry opiekowały się rannymi żołnierzami polskimi, a potem pomagały w łączeniu się rodzin żołnierzy, którzy zdecydowali się pozostać na Zachodzie po zakończeniu działań wojennych. W swoim domu udzielały też schronienia sierotom.
Siostry sprawują też opiekę nad położonym nieopodal polskim cmentarzem wojennym. W 1080 grobach złożono tam ciała bohaterskich żołnierzy polskich, poległych podczas II wojny światowej na „linii Gotów”, ciągnącej się od Pescary. Żołnierze polscy ścigając Niemców wkroczyli do Loreto 1 lipca 1944 r. 21 lipca odbyło się w bazylice nabożeństwo żałobne za poległych. Mszę św. odprawił arcybiskup polowy Józef Gawlina, a uczestniczyli w niej naczelny wódz, gen. Kazimierz Sosnkowski, komendant II Korpusu gen. Władysław Anders, liczni oficerowie i żołnierze polscy, a także przedstawiciele miejscowych władz i mieszkańcy Loreto.
Cmentarz poświęcił 6 maja 1946 r. abp Gawlina w obecności gen. Andersa, władz wojskowych, kościelnych i cywilnych. Obecnie klasztor sióstr nazaretanek jest przystanią dla pielgrzymów i turystów, zwłaszcza chorych. W czasie swych pięciokrotnych wizyt w Loreto (1979, 1985, 1994, 1995 i 2004) papież Jan Paweł II nigdy nie ominął domu sióstr nazaretanek. Modląc się w miejscowej kaplicy podkreślał doniosłą rolę, jaką spełniło i spełnia to zgromadzenie.
W październiku 1962 odwiedził Loreto papież Jan XXIII, a 1 i 2 września 2007 – Benedykt XVI spotkał się tam z przeszło trzystutysięczną rzeszą włoskiej młodzieży.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.