Objazdowa wystawa o Auschwitz odwiedzi 14 miast na świecie
02 grudnia 2017 | 11:45 | Oświęcim / rk / bd Ⓒ Ⓟ
14 miast – 7 w Europie i 7 w Ameryce Północnej – odwiedzi w ciągu 7 lat nowa objazdowa wystawa o niemieckim obozie koncentracyjnym i zagłady Auschwitz-Birkenau. Ekspozycja, którą do 17 czerwca 2018 roku można oglądać w Centrum Wystawowym Arte Canal w Madrycie, opowiada o historii i znaczeniu tego Miejsca Pamięci. Projekt przybliży w ten sposób historię Auschwitz milionom ludzi.
Według rzecznika oświęcimskiego Muzeum Bartosza Bartyzela objazdowa wystawa monograficzna „Auschwitz. Nie tak dawno. Nie tak daleko” jest największą tego typu ekspozycją poświęcona tematyce Auschwitz i Zagłady w historii.
Na ok. 2500 metrów kwadratowych prezentowanych umieszczono ponad 600 oryginalnych przedmiotów, pochodzących w większości ze Zbiorów Muzeum Auschwitz, ale też z innych muzeów i instytucji, m.in. z Instytutu Yad Vashem w Jerozolimie czy Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie, muzeów Holokaustu z Ameryki Północnej i Europy, jak również od ocalonych z Holokaustu oraz prywatnych kolekcjonerów.
„Wystawa powstała dzięki współpracy hiszpańskiej firmy Musealia i jej międzynarodowego zespołu kuratorów, m.in. dr. Michaela Berenbauma, dr. Roberta Jana van Pelta i Paula Salmonsa, z ekspertami Muzeum Auschwitz: konserwatorami, archiwistami oraz historykami Centrum Badań, którym kieruje dr Piotr Setkiewicz” – wyjaśnił rzecznik.
Zdaniem dyrektora Muzeum Auschwitz dr. Piotra M.A. Cywińskiego, historia Auschwitz nabiera niestety dziś „nowej, wymownej roli – przestrogi na przyszłość”. „Nic nie zastąpi wizyty w oryginalnym miejscu największej zbrodni XX wieku, ale wystawa, którą będą mieli okazję obejrzeć ludzie w tak wielu krajach, może stanowić dla wszystkich wielki krzyk ostrzeżenia” – podkreślił dyrektor.
Czytaj także: Bieg Pamięci z Budapesztu do Auschwitz-Birkenau
Obóz Auschwitz, który stał się dla świata symbolem hitlerowskiego terroru, ludobójstwa i zagłady Żydów, utworzony został przez Niemców w połowie 1940 r. na przedmieściach Oświęcimia, włączonego przez nazistów do Trzeciej Rzeszy. W ciągu niespełna 5 lat istnienia w Auschwitz zginęło, jak szacują historycy, od 1 do 1,5 miliona ludzi. Wśród nich większość, czyli około 1-1,35 mln stanowili Żydzi. Drugą pod względem liczebnym grupą byli Polacy – około 70-75 tys., trzecią Cyganie – około 20 tys.
Obóz został wyzwolony 27 stycznia 1945 r. przez żołnierzy Armii Czerwonej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.