Oblaci szykują klasztorną zalewajkę na na Świętokrzyskie Święto Zalewajki
13 sierpnia 2011 | 13:30 | apis Ⓒ Ⓟ
Ojcowie oblaci przygotowują zalewajkę klasztorną na prezentację, która odbędzie się 14 sierpnia podczas II Świętokrzyskiego Święta Zalewajki u podnóża Świętego Krzyża w Hucie Szklanej.Poprzedzi je o godz. 11 uroczysta Msza św. w intencji uczestników imprezy. Przewodniczył jej będzie o. Zygfryd Wiecha OMI – superior świętokrzyskiej wspólnoty Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.
Natomiast o godz. 13.00 w Osadzie Średniowiecznej wśród licznych atrakcji będzie okazja degustowania zalewajek, w tym klasztornej, którą serwował będzie jej twórca brat kucharz Adam Gapys OMI.
– Zalewajka z klasztornej kuchni składa się z wywaru wędzonych kości, żuru przygotowywanego w klasztornej kuchni, okrasy z boczku i cebuli. Do smaku należy dodać jeszcze przyprawy: ziele angielskie, liść laurowy, pieprz ziołowy, majeranek, czosnek, borowiki, koper, śmietana, szczypta modlitwy… i wielkie serce brata kucharza Adama Gapysa OMI – poinformował KAI o. Dariusz Malajka OMI, rzecznik świętokrzyskich oblatów.
– Naszą klasztorną zalewajką będzie oczywiście częstował br. Adam. Od organizatorów wiemy, że odbędzie się tam również zbiórka darów na wyprawki szkolne dla dzieci z najuboższych rodzin – dodał zakonnik.
Organizatorami imprezy są: Fundacja Rozwoju Kielc i Gmina Bieliny. W rywalizacji o tytuł najlepszej zalewajki staną przygotowane przez: Koła Gospodyń Wiejskich z kilkunastu gmin świętokrzyskich.
Na scenie zaprezentują się zespoły folklorystyczne z całego powiatu kieleckiego, wśród nich m.in.: Echo Łysicy z Bielin, Kapela Powiśloki z powiatu opatowskiego, Zespół Bolechowianie.
Imprezie towarzyszyć będzie kiermasz twórców ludowych, Kół Gospodyń Wiejskich, liczne konkursy i dodatkowe atrakcje dla najmłodszych: wesołe miasteczko, kule wodne, osadowe harce i psoty. Uwieńczeniem wieczoru będzie koncert zespołu „On the road”.
Osada Średniowieczna w Hucie Szklanej oddana została do użytku w maju br. Znajdują się w niej m.in.: drewniane budowle, w których mieszczą warsztaty związane ze średniowiecznym rzemiosłem. Inwestycja, współfinansowana była z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.
Święty Krzyż to najstarsze polskie sanktuarium. Przechowywane są nim relikwie Drzewa Krzyża Świętego. Znajduje się ono niemal na samym szczycie, zwanym Świętym Krzyżem, Łysą Górą lub Łyścem – 595 m n. p.m., położone jest 40 km od Kielc i 60 km od Sandomierza.
Opactwo benedyktyńskie założył tu Bolesław Chrobry w 1006 r. Od X w. do kasacji opactwa w 1819 r. gospodarzami sanktuarium byli benedyktyni, obecnie opiekę nad nim sprawują misjonarze oblaci Maryi Niepokalanej. W średniowieczu i później, aż do kasaty w 1819 r., Święty Krzyż był jednym z najważniejszych ośrodków intelektualnych i kulturalnych w Polsce.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.