Oborniki: samorządowcy wielkopolscy chcą czerpać inspirację z Jana Pawła II
12 czerwca 2013 | 17:21 | ms Ⓒ Ⓟ
Bardzo podnosi na duchu fakt, że pamięć o Janie Pawle II w miarę upływu czasu rośnie – podkreślił podczas V Wielkopolskiego Forum Samorządowych Inicjatyw Papieskich abp Stanisław Gądecki. W Obornikach spotkali się samorządowcy z kilkudziesięciu wielkopolskich miast i gmin, które w różny sposób uhonorowały na swoim terenie papieża Polaka i chcą czerpać inspirację do działań społecznych z jego nauczania.
Metropolita poznański przypomniał testament kard. Stanisława Nagy`ego, który prosił, aby Polacy dojrzeli wielkość i geniusz Jana Pawła II. – Pamięć jest częścią naszej tożsamości, musimy w niej trwać, żebyśmy mieli przyszłość – zauważył abp Gądecki.
Podczas forum referaty do dyskusji samorządowców wygłosili ks. prof. Andrzej Draguła z Uniwersytetu Szczecińskiego oraz publicysta Tomasz Terlikowski.
– Osławiona kremówka, breloczki, pomniki mają do odegrania bardzo ważną rolę – mówił ks. Draguła, podejmując problem, czy Jan Paweł II jest znakiem religijnym czy znakiem towarowym. Wykładowca Uniwersytetu Szczecińskiego i znany publicysta zastanawiał się nad istotą piękna estetycznego i teologicznego konkludując, iż „piękno przedstawionej prawdy jest najważniejsze w interpretacji papieskich gadżetów”.
Ks. Draguła postulował, by zadbać o poprawność i minimalną estetykę pomników Jana Pawła II, ponieważ wiele z nich nie spełnia kryteriów estetycznych, a artyści niekiedy nie są nawet potrzebni, bo jeden pomnik odlewa się masowo w nieskończoność. Wykładowca US zauważył, że właśnie dlatego próby uczczenia papieża Polaka domagają się nieustannego czuwania ze strony Kościoła.
– Konieczna jest pedagogia symboli, by stały się one punktem wyjścia do dalszej refleksji – mówił ks. Draguła. Zauważył też, iż nie można pamięci o Janie Pawle II sprowadzić do symboliki i jednocześnie nie można z niej zrezygnować. Ks. Draguła powołał się na doświadczenie cennych pamiątek, które mogą być dla innych banalne, choć ich wartość mierzy się tym, że do czegoś ważnego nas odwołują.
Tomasz Terlikowski, redaktor naczelny portalu Fronda.pl, zastanawiał się nad wymiarami ojcostwa Jana Pawła II. – Po śmierci Jana Pawła II zdaliśmy sobie z żoną sprawę, jak ważne jest opowiedzenie naszym dzieciom o wielkich rzeczach, które Bóg uczynił przez niego – mówił Terlikowski. Publicysta przypomniał nauczanie papieża o miłości, którą mierzy się rodzicielską odpowiedzialnością, a także współodpowiedzialnością za innych, czyli solidarnością.
W dyskusji pytano m.in. o niebezpieczeństwo klerykalizacji życia społecznego wskutek przyjęcia patronatu Jana Pawła II. – Przyjęcie patronatu ma znacznie motywujące i powinno się łączyć z raczej pytaniem, czy my rozumiemy, że przyjmujemy pewne zadanie do spełnienia – mówił ks. Draguła.
– To nie jest klerykalizacja, bo niezależnie, czy jesteśmy religijni czy nie, nie ulega wątpliwości, że w historii Polski Jan Paweł II jest jedną z najważniejszych postaci i w wymiarze społecznym możemy się nim szczycić – dowodził Terlikowski.
– Prawdy głoszone przez Jana Pawła II rozbrzmiewają w naszym mieście nie tylko przy okazji wydarzeń religijnych – przekonywał uczestników forum Tomasz Szrama. Burmistrz Obornik wskazywał na przedsięwzięcia, dyskusje, programy wychowawcze i sportowe inspirowane osobą i nauczaniem Jana Pawła II.
W forum pod hasłem „Jan Paweł II – oblicza pamięci” wzięli udział samorządowcy z miast i gmin, które uhonorowały Jana Pawła II honorowym obywatelstwem, pomnikiem, tablicą, imieniem szkoły, ulicy lub innego obiektu. Jego celem było przypomnienie znaczenia Karola Wojtyły dla kultury polskiej, ukazania jego patriotyzmu, a także pozytywnego wpływu jego osobowości na różne pokolenia Polaków.
Organizatorami forum pod patronatem arcybiskupa metropolity poznańskiego i marszałka województwa wielkopolskiego były miasto i gmina Oborniki, parafia NMP Wniebowziętej w Obornikach oraz oddział okręgowy Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana w Poznaniu.
Oborniki w 2012 r. przyjęły patronat bł. Jana Pawła II. Miasto liczy blisko 20 tys. mieszkańców i położone jest ok. 30 kilometrów od Poznania.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.