Obory: oazowa Diakonia Życia na dniach skupienia o chorobie i śmierci
13 sierpnia 2020 | 14:51 | eg | Płock Ⓒ Ⓟ
Sprawy związane ze starością, chorobą, cierpieniem i śmiercią były przedmiotem dni skupienia Diakonii Życia Ruchu Światło-Życie diecezji płockiej. Młodzi ludzie spotkali się na terenie sanktuarium maryjnego w Oborach. W programie były tematyczne konferencje i codzienne Msze św.
W trzydniowych dniach skupienia na terenie Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Oborach wzięli udział członkowie Diakonii Życia Ruchu Światło Życie diecezji płockiej. Diakonia ta działa od roku, liczy obecnie 15 osób, byłych oazowiczów, którzy obecnie studiują w różnych miastach w Polsce. Jej działania mają charakter pro-life, koncentrują się wokół życia człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci.
Członkowie Diakonii Życia zastanawiali się nad problematyką związaną ze starością, chorobą, cierpieniem i śmiercią. Studenci m.in. przygotowali prezentacje dotyczące opieki paliatywnej, eutanazji czy choćby ubezwłasnowolnienia osób w podeszłym wieku.
„Tak szerokie ujęcie tematu było możliwe, ponieważ w skład diakonii wchodzą osoby, które studiują różne kierunki, na przykład medycynę czy prawo. Chcieliśmy zastanowić się nad formami praktycznej pomocy, ale też egzystencją osób, które są już u schyłku życia. Wszyscy podzieliliśmy się też własnym doświadczeniem zetknięcia się ze śmiercią” – relacjonuje ks. Adam Kowalski, wikariusz parafii św. Wita, Modesta i Krescencji w Sierpcu, który jest odpowiedzialny za Diakonię Życie.
Swoim świadectwem podzielił się też ks. Adam Ners, kapłan z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem pracy oraz opieki duszpasterskiej nad osobami chorymi i starszymi. Powiedział młodzieży m.in. o „sztuce” rozmawiania o śmierci z rodziną osoby, która umiera, a także z samym umierającym.
W programie dni skupienia były też codzienne Msze św., jutrznia, adoracja Najświętszego Sakramentu, medytacja Słowa Bożego.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.