Drukuj Powrót do artykułu

Obóz harcerski w Orlim Gnieździe i posłanie wolontariuszy misyjnych do Kenii

05 lipca 2018 | 15:06 | rr | Opartów Ⓒ Ⓟ

„Harcerska Akcja Letnia „Wolni” – pod takim hasłem odbywa się tegoroczny obóz harcerski Orlego Gniazda w Opartowie. Ponad 80 druhen i druhów odwiedził bp Jerzy Mazur. Podczas Mszy św. wręczył on krzyże misyjne trzem wolontariuszom, którzy udadzą się na misje do Kenii.

Jak co roku, do Orlego Gniazda w Opartowie (k. Rajgrodu) przybyli harcerze z ZHP. Pod czujnym okiem ks. phm. Tadeusza Białousa przebywa tam ponad 80 druhen i druhów z terenów diecezji ełckiej i archidiecezji białostockiej. Pozostaną tam do piątku 6 lipca.

Obóz harcerski to zdobywanie nowych umiejętności i sprawności, co nie jest wcale zadaniem prostym. Dzień na obozie zaczyna się o 7.30 poranną zaprawą. Harcerze samodzielnie przygotowują posiłki, stają w pełnym umundurowaniu do apelu, podczas którego otrzymują instrukcje co do następnych punktów dnia i czekających ich zadań. Na przykład, aby zdobyć sprawność Bojownika druh musi przez cały dzień wytrzymać bez jedzenia (może tylko pić wodę), przez kolejny dzień musi zachować całkowite milczenie, a noc spędzić poza obozem.

Harcerze dbają nie tylko o swoją tężyznę fizyczną, ale równie ważny jest dla nich rozwój duchowy. W kaplicy pw. bł. ks. phm. Wincentego Frelichowskiego, ks. Tadeusz Białous codziennie odprawia Mszę św., karmiąc harcerzy Słowem Bożym i Chlebem Eucharystycznym.

W środę, 4 lipca obóz harcerski w Orlim Gnieździe odwiedził również bp Jerzy Mazur. Odprawił Mszę św. i podzielił się swoim doświadczeniem misyjnym. „Będąc jeszcze klerykiem w seminarium u Werbistów w Pieniężnie przyjechałem na wakacje do swojego domu rodzinnego. Wybierałem się wtedy na pierwszy wyjazd misyjny. Mama, chcąc mnie zahartować, codziennie na śniadanie, obiad i kolację gotowała mi jedynie ryż” – wspominał.

Bp Mazurowi towarzyszyło trzech wolontariuszy misyjnych: dk. Piotr Bączyński, alumn VI roku WSD w Ełku, kl. Marcin Jasionowski, alumn IV roku i Mikołaj Korabiewski, student Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Na koniec Mszy św. biskup wręczył wolontariuszom krzyże misyjne i udzielił swojego pasterskiego błogosławieństwa.

W najbliższą niedzielę wyjadą oni na misje do Kenii, do wioski Kithatu, gdzie pracują Siostry Misjonarki od Świętej Rodziny. Siostry posługują w szkole, gdzie uczy się 380 uczniów, prowadzą Centrum Dziecięce, w którym na stałe mieszka 70. dzieci oraz pracują jako pielęgniarki w przychodni.

Każdy z wolontariuszy-misjonarzy dał krótkie świadectwo swojego powołania, skąd zrodziło się pragnienie wyjazdu na misje i na czym będzie polegała jego praca. „Jako student medycyny, z pewnością będę starał się nieść pomoc w przychodni przy leczeniu pacjentów” – mówił Mikołaj Korabiewski. Dk Piotr jako osoba duchowna będzie mógł jeździć do okolicznych wiosek i parafii z posługą i aby głosić Ewangelię.

Siostry z Kenii zapewniają, że pracy nie zabraknie. „Czy to sprzątnięcie garażu, czy skatalogowanie miejscowej biblioteki, czy zabawy z dziećmi, proste okazanie serca, uśmiechu, radości – wszystko to jest głoszeniem Chrystusa braciom i siostrom” – mówi s. Dariana w Kithatu.

Tegoroczny obóz harcerski Orlego Gniazda w Opartowie odbywa się pod hasłem: „Harcerska Akcja Letnia „Wolni”, na pamiątkę 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.