Obywatelstwo tureckie dla metropolitów Patriarchatu Konstantynopola z zagranicy
03 sierpnia 2010 | 14:54 | pb (KAI/LaCroix) / sz Ⓒ Ⓟ
Rząd turecki zgodził się, by metropolici spoza Turcji podlegający prawosławnemu Patriarchatowi Konstantynopola otrzymywali obywatelstwo tego kraju. Dotąd było to niemożliwe i utrudniało wybór patriarchy, który wedle tureckiego prawa musi być obywatelem Turcji, tu urodzonym i wykształconym.
Obecnie obywatelami Turcji jest tylko 14 hierarchów, w tym 70-letni patriarcha Bartłomiej I. Według agencji Reutersa, 17 kolejnych może o obywatelstwo poprosić.
„Decyzja ta była oczekiwana od kilku miesięcy” – powiedział metropolita Francji i przewodniczący Konferencji Kościołów Europejskich, Emanuel. Jego zdaniem, naturalizacje „pozwolą poszerzyć liczbę elektorów i kandydatów w przypadku wyboru nowego patriarchy”. W posunięciu władz Turcji metropolita Emanuel widzi krok do przodu w kierunku wolności religijnej w tym kraju.
Tymczasem historyk Sébastien de Courtois zauważa, że „drzwi zostały wprawdzie otwarte, jednak trzeba zobaczyć, jakie będą tego skutki”. Zastanawia się czy naturalizacja zagranicznych biskupów pozwoli któremuś z nich zostać patriarchą Konstantynopola, mimo że prawo tureckie nakazuje, aby był on nie tylko obywatelem tego państwa, ale także był urodzony na jego terytorium.
Historyk przypomina, że Turcy zawsze przyznawali sobie prawo do decydowania o warunkach sukcesji na tronie patriarszym i o statusie prawnym samego Patriarchatu. Rząd nigdy nie uznał np. tytułu „patriarcha ekumeniczny”, przysługującego kolejnym patriarchom Konstantynopola, wyrażającego ich honorowe pierwszeństwo w świecie prawosławnym.
W styczniu Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy wezwało Turcję do uznania osobowości prawnej prawosławnego Patriarchatu Ekumenicznego Konstantynopola i do otwarcia prawosławnej szkoły teologicznej na wyspie Chalki. Założona w 1844 r. placówka została zamknięta przez władze tureckie w 1971 r. Jej absolwentami było 16 patriarchów i 330 biskupów prawosławnych.
Ponowne otwarcie szkoły jest jednym z głównych postulatów Patriarchatu Konstantynopola wobec państwa tureckiego. Kolejnym jest zwrot dóbr, terenów i budynków, skonfiskowanych pod pretekstem, że były nie zajmowane. Wiąże się to z dużą emigracją prawosławnych z Turcji, której większość mieszkańców wyznaje islam.
Obecnie w Turcji żyje zaledwie 3 tys. prawosławnych, wobec 300 tys. na początku XX w.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.