Drukuj Powrót do artykułu

Ocalmy chrześcijan na Bliskim Wschodzie

14 listopada 2017 | 14:47 | Warszawa / Krzysztof Tomasik / mz Ⓒ Ⓟ

Sample Fot. eberhard grossgasteiger / Unsplash

Pod takim hasłem, po raz dziewiąty, obchodziliśmy Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym. Nie jest to jakaś symboliczna data do celebrowania. Dzień ten ma przypominać wszystkim wyznawcom Chrystusa, że jesteśmy zobowiązani każdego dnia, w każdej godzinie, modlitwą i konkretną pomocą wspierać naszych współbraci ginących i prześladowanych na całym świecie, a zwłaszcza na Bliskim Wschodzie. Cierpiących szczególnie w tych krajach, w których stanowią niewielką mniejszość i są najbardziej prześladowaną wspólnotą religijną na świecie.

Jeszcze 9 lat temu szacowano, że na naszym globie jest ok. 100 mln uciskanych chrześcijan. Dziś ta liczba wzrosła do ponad 215 mln. Ta ogromna rzesza prześladowanych wciąż rośnie, nie tylko z powodu działań fundamentalistycznych grup muzułmańskich, takich jak Państwo Islamskie, ale także z powodu narastania nacjonalizmu religijnego, przede wszystkim w krajach Azji. Przypomnijmy, że według najnowszego „Indeksu prześladowań” Międzynarodowego Dzieła Chrześcijańskiego „Open Doors” (Otwarte Drzwi) od lat pierwszą dziesiątkę krajów na tej niechlubnej liście tworzą kolejno: Korea Północna, Somalia, Afganistan, Pakistan, Sudan, Syria, Irak, Iran, Jemen i Erytrea. Wśród nich jest 8 państw islamskich.

Nie możemy też zapominać, że konflikty etniczne, religijne, ekonomiczne i polityczne są przyczynami dramatu nie tylko chrześcijan, ale i wszystkich ludzi bez względu na pochodzenie czy wyznanie. Pomagając braciom chrześcijanom, wspieramy wszystkich prześladowanych, nie wybieramy i nie odrzucamy nikogo – według własnego uznania czy zgodnie z jakąś polityczną, gospodarczą bądź religijną logiką. Tym samym mówimy stanowcze „nie” wszelkim przejawom „kultury podejrzliwości”, ksenofobii, rasizmowi i nietolerancji.

Krzysztof Tomasik

Wersja do druku

Przeczytaj także

14 listopada 2017 12:21

Zbliża się spotkanie Papieskiej Rady ds. Kultury

Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.