Ochrona przed wykorzystaniem seksualnym w Kościele. Na jakim jesteśmy etapie?
18 lutego 2022 | 14:41 | mp | Warszawa Ⓒ Ⓟ
„Budowanie systemu ochrony małoletnich i bezbronnych w Kościele w Polsce – bilans i perspektywy” – to sesja organizowana przez Katolicką Agencję Informacyjną, Fundację Świętego Józefa KEP oraz Biuro Delegata Konferencji Episkopatu Polski ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży. Wydarzenie będzie miało miejsce 21 lutego (poniedziałek), w godz. 11.00 – 13.30 w sali konferencyjnej przy ul. Żytniej 11 w Warszawie.
Jeśli chcemy wiedzieć, na jakim etapie jest Kościół w Polsce, jeśli chodzi stworzenie wewnętrznego systemu ochrony przed przestępstwami wykorzystania seksualnego nieletnich i osób bezbronnych, oraz jak pomaga ofiarom i na ile widzi potrzebę współpracy z państwem, to zapraszamy wszystkich zainteresowanych ze środowisk medialnych oraz innych.
Opowiedzą o tym – w szczególności koncentrując się na działaniach realizowanych w ubiegłym roku – współpracujący z Kościołem specjaliści: psycholodzy, lekarze, prawnicy i teolodzy. Będą mówić, na ile i w jaki sposób otoczone zostały troską ofiary przestępstw – w czym specjalizuje się Fundacja Świętego Józefa, ale także delegaci diecezjalni i zakonni oraz duszpasterze.
Przedstawione zostaną różnorodne działania szkoleniowe i prewencyjne realizowane wszędzie tam, gdzie Kościół prowadzi działalność z dziećmi i młodzieżą. Nowym problemem, jaki zostanie ukazany, jest problem wykorzystywania seksualnego w zakonach żeńskich, dotąd skrzętnie ukrywany. Innym nowym tematem będzie kwestia formacji w sferze dojrzałości seksualnej przyszłych kapłanów. Zaprezentowane też zostaną problemy współpracy z państwem, w tym przekazywanie zebranej przez sądy kościelne dokumentacji, co podlegało żywej dyskusji, a zostało ostatnio uregulowane przez Stolicę Apostolską.
Przedstawione zostaną również szczegóły Dnia Modlitwy i Pokuty za grzech wykorzystania seksualnego osób małoletnich, który po raz szósty obchodzony będzie w całej Polsce 4 marca, a towarzyszyć będą mu różnorodne i inicjatywy.
Sesję zakończy dyskusja panelowa pt: „Kościół różnych prędkości. Na jakim jesteśmy etapie?”, podczas której eksperci zastanawiać się będą nad słabymi i mocnymi punktami systemu ochrony, który wciąż jest w budowie, oraz co winno być jeszcze zrobione na drodze oczyszczenia Kościoła.
Uczestnicy sesji otrzymają materiały, będą mogli również zadawać pytania.
PROGRAM:
Część pierwsza: Odpowiedź Kościoła w Polsce na problem wykorzystania seksualnego małoletnich i bezbronnych
• Pomoc osobom pokrzywdzonym wykorzystanym seksualnie ze strony Fundacji Świętego Józefa KEP – Marta Titaniec, prezes zarządu Fundacji Świętego Józefa Konferencji Episkopatu Polski
• Odpowiedź na problem wykorzystania seksualnego w zgromadzeniach żeńskich – s. Jolanta Hernik RMI, odpowiedzialna za Prefekturę Formacji w Europejskiej Prowincji Misjonarek Klaretynek
• Współpraca Kościoła z państwowym systemem sprawiedliwości oraz z Państwową Komisją ds. wyjaśniania przypadków czynności skierowanych przeciwko wolności seksualnej i obyczajności wobec małoletniego poniżej lat 15 – prof. Michał Królikowski, członek Zespołu KEP ds. kontaktów z Państwową Komisją
• Współpraca międzynarodowa, w szczególności na terenie Europy środkowo-wschodniej, na rzecz ochrony dzieci i młodzieży – Adam Żak SJ, koordynator KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży, dyrektor Centrum Ochrony Dziecka (COD)
• System prewencji wykorzystania seksualnego osób z niepełnosprawnością – s. Katarzyna Besiekierska, szarytka, Specjalny Ośrodek Wychowawczy w Ignacowie
• Budowanie systemu prewencji w szkołach katolickich – o. Wojciech Bojanowski SJ, Jezuickie Centrum Edukacji
• E-learning: młodzi liderzy i animatorzy grup współtworzą bezpieczne środowisko – Krystyna Dudzis (udział on-line), współpracowniczka COD
• Kwestia dojrzałości seksualnej i ochrony małoletnich i bezbronnych w ramach formacji seminaryjnej po wprowadzeniu nowego Ratio institutionis sacerdotalis pro Polonia – ks. Wojciech Rzeszowski, dyrektor Centrum Edukacyjno-Formacyjnego w Gnieźnie, współpracownik COD (udział on-line)
• Tegoroczny dzień modlitwy i pokuty za grzech wykorzystania seksualnego osób małoletnich – ks. Piotr Studnicki, kierownik Biura Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży.
Część druga: „Kościół różnych prędkości. Na jakim jesteśmy etapie?”, Dyskusja panelowa (początek godz. 12.15)
Uczestnicy: ks. Adam Żak, ks. Piotr Studnicki, prof. Michał Królikowski, Marta Titaniec, s. Jolanta Hernik RMI. Prowadzenie Tomasz Królak (KAI)
___________________
Transmisja wydarzenia odbywać się będzie na platformie ZOOM. Formularz rejestracyjny dostępny jest TUTAJ.
Po zakończeniu sesji przewidziano możliwość zadawania pytań, zarówno z sali jak i za pośrednictwem łącza internetowego.
Zgłoszenia osób chcących uczestniczyć w wydarzeniu w sali konferencyjnej w Warszawie, (imię, nazwisko,), prosimy przesyłać na adres centrummedialne@ekai.pl w terminie do 21 lutego (poniedziałek) do godz. 8.00.
Program w formacie PDF dostępny jest TUTAJ.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.