Ochrona życia
COMECE: Ustawodawstwo Unii Europejskiej nie przewiduje prawa do aborcji
Ani ustawodawstwo Unii Europejskiej, ani Europejska Konwencja Praw Człowieka, nie przewidują prawa do aborcji – czytamy w liście Stałego Komitetu Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE), skierowanym do Przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Davida Marii Sassoli, dotyczącym rezolucji Parlamentu Europejskiego z 26 listopada 2020 roku.
Tydzień Modlitw o Ochronę Życia – inicjatywa stowarzyszenia pro-life
W świecie, który dzieli dzieci na „chciane” i „niechciane”, trzeba na nowo usłyszeć Ewangelię życia. Okazją do tego będzie Tydzień Modlitw o Ochronę Życia, który potrwa od 19 do 25 marca. Jest to modlitewna inicjatywa przygotowana przez Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka.
Odmowa reanimacji dla niepełnosprawnych intelektualnie w W. Brytanii?
Jak ujawniły brytyjskie media, osoby niepełnosprawne intelektualnie były informowane o tym, że nie zostaną poddane reanimacji w przypadku zarażenia się koronawirusem. Sprawę bada rządowa komisja ds. jakości opieki. Głos zabrał również episkopat Anglii i Walii.
Wietnamska zakonnica w Japonii ratuje nienarodzone dzieci
Japońska państwowa stacja telewizyjna NHK nadała materiał poświęcony pracującym w tamtejszych firmach Wietnamkom-
praktykantkom technicznym, które – jeśli zajdą w ciążę – są zmuszane przez pracodawców do usunięcia jej. Autorka programu Momo Oono podkreśliła, że dzieje się tak wbrew obowiązującemu prawu, a ma na celu wyłączenie zyski firm. Tym ciężarnym kobietom coraz częściej, głównie od strony prawnej, pomaga mieszkająca w Japonii misjonarka – wietnamska siostra zakonna.
Dziś sekcja zwłok p. Sławomira, Polaka z Plymouth
W czwartek odbędzie się sekcja zwłok mężczyzny, którego w styczniu angielski szpital w Plymouth odłączył od aparatury podtrzymującej życie. Informację tę przekazała na Twitterze siostra mężczyzny.
Jak przezwyciężyć ubóstwo wśród dzieci z niepełnosprawnością?
Nawet w dobie pandemii stać nas na realną a nie iluzoryczną pomoc rodzinom niepełnosprawnych dzieci, które często żyją na skraju ubóstwa. Podniesienie kwoty zasiłku pielęgnacyjnego, umożliwienie rodzicom-opiekunom podjęcia legalnej pracy oraz dofinansowanie hospicjów perinatalnych i kampania informacyjna na ich temat – to gotowe rozwiązania zawarte w raporcie nt. skrajnego ubóstwa wśród dzieci z niepełnosprawnością.
Irlandzcy biskupi apelują do rządu o wycofanie się z legalizacji eutanazji
„Niezależnie od diagnozy i ograniczenia naszych możliwości, nasza wartość jako osób jest zakorzeniona w tym, kim jesteśmy, a nie w przewidywanej długości życia czy też naszej zdolności do osiągnięcia pewnych standardów sprawności fizycznej lub umysłowej” – napisali irlandzcy biskupi. Rada ds. Życia oraz Grupa Konsultacyjna ds. Bioetyki tamtejszego episkopatu przesłała na ręce parlamentarnej Komisji ds. Sprawiedliwości opinię w związku z debatą na temat projektu zalegalizowania w tym kraju eutanazji.
YouTube zamyka usta obrońcom życia?
YouTube całkowicie usunął ze swej platformy związany z obrońcami życia kanał „Life Site News”. W komunikacie dziennikarze tej największej na świecie strony pro-life podkreślili, że „nie jest to tymczasowy zakaz”, a wszystkie zamieszczone dotąd na kanale filmy wideo kompletnie zniknęły.
Kanada przyspiesza pęd ku śmierci. Biskupi protestują
Kanadyjscy biskupi po raz kolejny zaprotestowali przeciwko projektowi ustawy, która rozszerza i ułatwia dostęp do eutanazji i wspomaganego samobójstwa osobom nieuleczalnie chorym lub w jakikolwiek sposób niepełnosprawnym. Eutanazja została wprowadzona w Kanadzie w 2016 r. jednak o śmiercionośny zastrzyk mogą w tym kraju prosić wyłącznie osoby umierające, które określają swoje cierpienia jako nieznośne.
Prof. Bosek: po wyroku TK państwo winno zapewnić pomoc rodzinom
– Państwo polskie winno teraz zapewnić kompleksową dostępną bez ograniczeń pomoc rodzinom, opiekę zdrowotną i rehabilitację dla chorych dzieci, a także wprowadzić znaczące kwoty wolne od podatku oraz uzupełnienia programu 500+ o moduł poświęcony dzieciom chorym – mówi KAI Leszek Bosek – profesor prawa Uniwersytetu Warszawskiego, sędzia Sądu Najwyższego, na marginesie uzasadnienia opublikowanego przez Trybunał Konstytucyjny po wyroku usuwającym z polskiego prawa tzw. przesłankę eugeniczną.