Drukuj Powrót do artykułu

Oczekiwania przed podróżą Franciszka do Kolumbii

16.06.2017 , Waykan / kg (KAI/RV/VaticanInsider) / wer Ⓒ ℗

Oczekiwania na przyjazd Ojca Świętego w Kolumbii są bardzo duże, codziennie mówi się o tej podróży, do jakiej dojdzie w w dniach 6-11 września. Mówił o tym w rozmowie z portalem „Aleteia” wiceprzewodniczący Papieskiej Komisji do spraw Ameryki Łacińskiej profesor Guzmán Carriquiry.

Podkreślił, że w kraju tym po 60 latach walk między rządem a rebeliantami z Rewolucyjnych Sił Zbrojnych Kolumbii (FARC) „powstała kultura przemocy trudna do wykorzenienia”, dlatego szczególnie ważne pozostaje zaangażowanie Franciszka w prowadzenie dialogu”. Jeden z punktów przyszłej wizyty stanowić ma właśnie „spotkanie pojednania”, w którym będą uczestniczyć ofiary konfliktu i byli członkowie bojówek.

Zdaniem pochodzącego z Urugwaju działacza katolickiego papież podczas pobytu w Kolumbii – największego na świecie producenta kokainy – odniesie się również do kwestii handlu narkotykami. Problem ten dotyka całej Ameryki Łacińskiej, powodując rosnącą korupcję, kulturę przemocy oraz wiąże się z kryzysem politycznym i gospodarczym w regionie.

Czytaj także: Ks. Villabon dla KAI przed wizytą Franciszka w Kolumbii

Kolejny punkt pielgrzymki Franciszka ma stanowić spotkanie z biskupami ze wszystkich krajów tej części świata, w czasie którego najprawdopodobniej poruszy on najbardziej palące problemy tamtego obszaru geograficznego.

Jednocześnie wiceprzewodniczący Komisji (na której czele stoi z urzędu prefekt Kongregacji ds. Biskupów – obecnie jest nim kanadyjski kardynał kurialny Marc Ouellet) przestrzegł przed próbami instrumentalnego wykorzystywania przyszłego wydarzenia do własnych celów politycznych zarówno przez zwolenników, jak i przeciwników porozumienia pokojowego zawartego przez władze z FARC we wrześniu 2016, ale ostatecznie odrzuconego przez społeczeństwo w wyniku referendum.

Profesor podkreślił, że kluczowymi słowami papieża w czasie jego pobytu w Kolumbii będą miłosierdzie, przebaczenie, prawda i sprawiedliwość i żadnego z nich nie wolno rozpatrywać w oderwaniu od pozostałych.

Wersja do druku

Przeczytaj także

15 czerwca 2017 20:28

Kluczowe stanowiska w Kościele w Ziemi Świetej na nowo obsadzone

Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.