Od 2 lutego „Tischnerówka” ponownie otwarta
01 lutego 2021 | 14:00 | jg | Łopuszna Ⓒ Ⓟ
uż od 2 lutego ponownie otwarta zostanie „Tischnerówka” Izba Pamięci ks. prof. Józefa Tischnera w Łopusznej. Pamiątki o autorze „Etyki Solidarności” będzie mogło jednocześnie oglądać 5 osób.
– Z radością informujemy, iż od wtorku 2 lutego Izba Pamięci ks. prof. Józefa Tischnera będzie otwarta dla zwiedzających z zachowaniem reżimu sanitarnego. Czekamy na pierwszych gości od godz. 10 we wtorek – mówi KAI Józefa Kuchta, szefowa Gminnego Ośrodka Kultury w Łopusznej, na terenie którego mieści się „Tischnerówka”.
Obiekt będzie czynny od wtorku do piątku od godziny 10 do 17, zaś w soboty od godz. 10 do 16, w każdą niedzielę będzie zamknięta.
W dolnej, muzealnej części Izby znajdują się cenne pamiątki księdza, jego ulubione przedmioty, rękopisy, książki, fotografie. Spotykają się tu wszystkie drogi, którymi wędrował ks. Prof. Tischner. Wszystkie osobiste pamiątki księdza podarowała jego rodzina, a część sprzętu ofiarowali mieszkańcy wsi Łopuszna.
W uroczystym otwarciu, które nastąpiło w 2004 roku wziął udział m.in. bp Tadeusz Pieronek. Zaś w 2005 r. została otwarta multimedialna część „Tischnerówki”, której uroczystego poświęcenia dokonał kard. Franciszek Macharski. Znajduje się w niej m.in. zbiór filmów dokumentalnych z udziałem księdza Tischnera oraz bogaty zasób nagrań audycji radiowych i audycji telewizyjnych, udostępnionych przez Radio Kraków i Telewizję Polską.
W plebiscycie „Gazety Krakowskiej” pt. „Wielkie Odkrywanie Małopolski” faworytem Czytelników – w kategorii atrakcja turystyczna – została wybrana „Tischnerówka”, otrzymując ogromną liczbę głosów.
Ks. Józef Tischner był filozofem, teologiem, publicystą, pisarzem, autorem prac poświęconych zagadnieniom istnienia człowieka i teorii wartości. Urodził się w 1931 r. w Starym Sączu. Od 1980 r. był profesorem filozofii PAT w Krakowie i wykładowcą kilku innych krakowskich uczelni, a także stałym współpracownikiem „Tygodnika Powszechnego” i „Znaku”. W 1981 r. został kapelanem „Solidarności”.W pierwszą niedzielę miesiąca w sierpniu każdego roku odprawiał dla górali słynne Msze św. niedaleko Turbacza. Nabożeństwa te gromadziły tysiące wiernych. Zmarł 28 czerwca 2000 r. w wieku 69 lat. Został pochowany na cmentarzu w Łopusznej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.