Od jutra spotkania o naprawie świata w judaizmie i sprawiedliwości naprawczej
23 stycznia 2012 | 14:24 | apis Ⓒ Ⓟ
Spotkania o naprawie świata w judaizmie i sprawiedliwości naprawczej rozpoczną się 24 stycznia w ramach trwających od tygodnia II Kieleckich Spotkań Chrześcijańsko Żydowskich Tikkun-Naprawa. Uczestniczyć w nich będą: s. Małgorzata Chmielewska, rabin dr Sacha Pecaric i filozof Halina Bortnowska.
Jutro w Kieleckim Centrum Kultury na małej scenie o godz. 17 wykład na temat „Czemu nazywasz mnie dobrym?” wygłosi s. Małgorzata Chmielewska, przełożona Wspólnoty „Chleb Życia”. Na co dzień wspólnota prowadzi domy dla bezdomnych, chorych, samotnych matek oraz noclegownie. W swej działalności próbuje przywrócić do społeczności osoby wykluczone poprzez tworzenie dla nich miejsc pracy.
Natomiast w środę 25 stycznia o godz. 18 w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Kielcach odbędzie się spotkanie z rabinem Sachą Pecaricem nt. „Tikkun – idea naprawy świata w judaizmie”. Gość jest filozofem i wydawcą. Był szefem krakowskiego oddziału Fundacji Ronalda S. Laudera. Kierował pracami nad pierwszym po wojnie przekładem Tory na język polski, dokonanym przez żydowskich tłumaczy. Ponadto jest redaktorem i komentatorem m.in. Talmudu Babilońskiego oraz Modlitewnika Żydowskiego. W 2011 roku uruchomił internetową Jesziwę Pardes (jesziwa.pl). Obecnie mieszka w Stanach Zjednoczonych.
W czwartek 26 stycznia w siedzibie WBP o „Sprawiedliwości naprawczej” opowie publicystka Halina Bortnowska. Jej publikacje ukazują się m.in. w „Tygodniku Powszechnym”, „Znaku” i „Charakterach”. Bortnowska jest animatorką przedsięwzięć społecznych, uczestniczką ruchu ekumenicznego. Działa na rzecz obrony praw człowieka, przewodniczy Radzie Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.
Główny organizator II Kieleckich Spotkań Chrześcijańsko Żydowskich Tikkun-Naprawa Stowarzyszenie im. Jana Karskiego powstało w marcu 2005 roku. Jest ono naturalną kontynuacją założonego w 1995 r. Obywatelskiego Stowarzyszenia „Pamięć – Dialog – Pojednanie”.
Głównym jego celem jest działanie na rzecz upowszechniania postaw otwartości i poszanowania dla osób i grup o odmiennej identyfikacji rasowej, etnicznej, narodowej, religijnej bądź kulturowej; przeciwdziałanie wszelkim formom antysemityzmu, ksenofobii, rasizmu oraz innym postawom godzącym w godność człowieka; podejmowanie działań na rzecz zachowania polskiego dziedzictwa narodowego – monitorowanie oraz piętnowanie wszelkich przypadków jego naruszenia.
Prezesem Stowarzyszenia jest Bogdan Białek, będący jednocześnie wydawcą i redaktorem naczelnym miesięcznika psychologicznego „Charaktery”. Za swą działalność społeczną został uhonorowany m.in. nagrodami: im. prof. Łukasza Hirszowicza, im. ks. Stanisława Musiała a także Fundacji Polcul. Jest także członkiem honorowym Kielzer Society – Stowarzyszenia Kieleckich Żydów w Nowym Jorku.
Współorganizatorem II Kieleckich Spotkań Chrześcijańsko Żydowskich Tikkun-Naprawa jest Urząd Miasta Kielce. Patronat medialny objęła Katolicka Agencja Informacyjna.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.