Od Mieszka I do Jana Pawła II – 150 postaci historycznych przeszło w Orszaku Dziejów
15 września 2024 | 13:01 | jw | Warszawa Ⓒ Ⓟ
Królowie, święci, naukowcy, sportowcy, żołnierze i wielu innych zasłużonych Polaków przeszło 14 września ulicami Warszawy. W 150 postaci historycznych wcielili się aktorzy-amatorzy podczas barwnego wydarzenia o nazwie Orszak Dziejów.
Orszak Dziejów wyruszył o godzinie 16.00 spod kościoła sióstr wizytek. Przeszło w nim 150 postaci znanych z historii Polski, od Mieszka I po Jana Pawła II, w kostiumach z epoki. W przemarszu wzięło udział wielu świętych, m.in. Wojciech, Stanisław, bł. Edmund Bojanowski, bł. rodzina Ulmów, bł. ks. kard. Stefan Wyszyński, sługa Boża Stanisława Leszczyńska.
Później na scenie ustawionej na placu Zamkowym każda z postaci krótko się zaprezentowała. Do poznawania historii i rozmawiania z aktorami, którzy wcielili się w postacie historyczne, zachęcały dzieci i całe rodziny specjalnie przygotowane gry edukacyjne. Pomimo deszczowej pogody wydarzenie zgromadziło tłumy widzów – mieszkańców Warszawy, ale też turystów.
Można było także zobaczyć dwa przedstawienia: „Historię Misia Wojtka”, przygotowaną przez Biuro Przystanków Historia IPN, oraz „Skarby Tatr” w wykonaniu Teatru Biedronka Parentes. Uczestnicy i widzowie zatańczyli razem poloneza. Odbył się też występ kapeli góralskiej Muzyka Rodziny Lassaków.
Głównym bohaterem tegorocznego Orszaku Dziejów, był hrabia Władysław Zamoyski, który w 1889 roku kupił tzw. dobra zakopiańskie, czyli znaczną część dzisiejszych Tatr polskich, i przekazał je ojczyźnie.
„Chcemy uczyć historii Polski przez konkretne postacie, które miały na nią wpływ – tłumaczy ideę wydarzenia jego organizatorka Anna Murawska, prezes Fundacji Orszak Dziejów. – Dzieci i młodzież mają okazję zobaczyć ludzi, którzy zasłużyli się dla naszej ojczyzny i spotkać się z nimi – a dokładnie: z aktorami-amatorami wcielającymi w te postacie. Mogą z nimi porozmawiać, poznać fakty z ich życia i motywacje, którymi się kierowali”.
Prezydent RP Andrzej Duda wraz małżonką zwrócili się do organizatorów i uczestników Orszaku Dziejów z listem, w którym napisali m.in. „Niech wybitne postacie naszej historii, prezentowane w Orszaku Dziejów – a wśród nich Józef i Wiktoria Ulmowie – będą inspiracją do umacniania wolnej i bezpiecznej Polski, do budowania pomyślności polskich rodzin oraz następnych pokoleń rodaków”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.