Od niewiary do chrześcijaństwa – Edyta Stein
09 sierpnia 2001 | 07:01 | //mr Ⓒ Ⓟ
Wychowana w rodzinie żydowskiej, szukała prawdy w ateizmie i filozofii, by wreszcie odnaleźć ją w chrześcijaństwie. 9 sierpnia Kościół wspomina Edytę Stein – św. Teresę Benedyktę od Krzyża.
Urodziła się w 1891 r. we Wrocławiu w wielodzietnej, zamożnej rodzinie żydowskiej. W rodzinnym mieście rozpoczęła studia na wydziale psychologii, germanistyki i historii. W 1913 r. przeniosła się na Uniwersytet w Getyndze, gdzie studiowała filozofię pod kierunkiem niemieckiego fenomenologa Edmunda Husserla.
W 1916 r. udała się za Husserlem jako jego asystentka do Fryburga. Tam obroniła pracę doktorską „O problemie empatii”. Podczas studiów zaprzyjaźniła się m.in. z Romanem Ingardenem, Hansem Lippsem, Hedwig Conrad-Martius, Piotrem Wustem.
W wieku 30 lat mówiła o sobie, że jest ateistką. Dzięki kontaktom z Maxem Schelerem i Adolfem Reinachem zapoznała się z religią katolicką. Czytała Nowy Testament, dzieła Kierkegaarda i Ćwiczenia duchowne św. Ignacego Loyoli.
W 1921 r., goszcząc u swej przyjaciółki Hedwig Conrad-Martius, która razem z mężem przeszła na chrześcijaństwo w Kościele ewangelickim, przeczytała Życie św. Teresy od Jezusa. Lektura ta zakończyła jej długie poszukiwanie wiary. 1 stycznia 1922 r. przyjęła w Kościele katolickim chrzest, na którym otrzymała imię Teresa.
Nigdy nie wyrzekła się swego pochodzenia, a wiara wręcz pogłębiła jej więzi z narodem żydowskim: „Pod Krzyżem zrozumiałam los Ludu Bożego, którego zapowiedź już wówczas [1933 r.] zaczęła się pojawiać. Myślałam, że zrozumieją, iż jest to Krzyż Chrystusowy, który muszą przyjąć na siebie w imieniu wszystkich”. Pragnęła zatem ratować za cenę swego życia naród wybrany.
W latach 1923-1931 pracowała jako nauczycielka języka niemieckiego i historii w liceum i seminarium nauczycielskim w Spirze, natomiast od r. 1932 do 1933 wykładała psychologię i pedagogikę na Akademii Pedagogicznej w Münster. W tym czasie Edyta Stein zajmowała się zagadnieniem „philosophia perennis”, studiując dzieła Tomasza z Akwinu.
Najbardziej charakterystyczną cechą jej drogi życiowej i naukowej było namiętne poszukiwanie prawdy i odpowiedzi na pytania egzystencjalne o tajemnicę człowieka i jego losu. Droga ta doprowadziła ją z judaizmu, poprzez ateizm i filozofię do chrześcijaństwa w Kościele katolickim.
Po 12 latach od przyjęcia chrztu, pomimo sprzeciwu rodziny, 14 października 1933 r. wstąpiła do Karmelu w Kolonii. W dniu obłóczyn, 15 kwietnia 1934 r., przyjęła imię Teresa Benedykta od Krzyża.
W tym czasie w hitlerowskich Niemczech wzmagały się prześladowania Żydów. W 1938 r. przełożona postanowiła przenieść Teresę Benedyktę do Karmelu w Echt w Holandii. Nie udało jej się jednak ujść przed represjami. Wraz z siostrą Różą, która również przyjęła chrzest i usługiwała w klasztorze, została aresztowana przez gestapo w 1942 r., wywieziona do holenderskiego obozu przejściowego w Westerbork, a następnie deportowana do obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu-Brzezince.
Prawdopodobnie 9 lub 10 sierpnia 1942 r. Edyta Stein zginęła w komorze gazowej. Trzy dni przed śmiercią, ufna w Bożą Opatrzność powiedziała: „Cokolwiek nastąpi, jestem na wszystko przygotowana. Jezus jest z nami także tutaj”.
Papież Jan Paweł II beatyfikował Edytę Stein 1 maja 1987 r., nazywając ją „darem, wezwaniem i obietnicą dla naszych czasów”. 11 października 1998 r. Jan Paweł II wyniósł bł. Teresę Benedyktę od Krzyża do godności świętej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.