Odbędzie się pierwsze w Rosji Międzynarodowe Forum Buddyjskie
13 sierpnia 2023 | 15:31 | kg (KAI/B-I) | Moskwa Ⓒ Ⓟ
W dniach 17-19 sierpnia w Ułan Ude – stolicy wchodzącej w skład Rosji Republiki Buriacji – odbędzie się pierwsze w tym kraju Międzynarodowe Forum Buddyjskie pod hasłem „Buddyzm tradycyjny a wyzwania współczesności”. Jego cele, założenia i program przedstawiono 8 bm. na konferencji prasowej w Moskwie. Z zapowiedzi tych wynika m.in., iż w przyszłym spotkaniu udział potwierdzili przedstawiciele buddyjskich organizacji religijnych, naukowych i społecznych z 13 krajów, przede wszystkim takich, w których buddyzm jest religią większościową lub przynajmniej odgrywa znaczącą rolę, w tym z Indii, Mongolii, Chin, Mjanmy, Nepalu, Sri Lanki i oczywiście Rosji.
Współorganizatorami tego wydarzenia są Buddyjska Tradycyjna Sangha Rosji, rząd Republiki Buriacji, Fundacja Popierania Buddyjskiej Oświaty i Badań przy wsparciu Fundacji Roskongress. Według przywódcy Buriacji Aleksieja Cydenowa głównym celem tego zgromadzenia ma być stworzenie nowej płaszczyzny dla dialogu międzynarodowego i wszechstronnego omawiania zagadnień rozwoju buddyzmu, jego kultury, filozofii i praktyki.
Większość mieszkańców tej republiki, położonej na Dalekim Wschodzie w pobliżu granicy z Mongolią, wyznaje buddyzm, który – jak podkreślił mówca – jest tam obecny „od wieków”. Jest to główny ośrodek tej religii w Rosji, tam też znajduje się siedziba duchowego jej przywódcy Pandito Chambo-Lamy, logiczne jest więc, że właśnie w stolicy Buriacji zostanie przeprowadzone planowane Forum – zaznaczył Cydenow.
Jego zdaniem buddyzm jest obecny w wielu regionach Rosji, a jego wyznawcy są częścią świata buddyjskiego, w którym tę starożytną religię wyznaje ponad trzy miliardy ludzi [według Wikipedii jest ich nie więcej niż 600 milionów – KAI]. „Nasze Forum dla dialogu i kontaktowania się pozwala krajom buddyjskim i nam porozmawiać o współczesnych wyzwaniach i współdziałaniu państw” – oświadczył przywódca Buriacji. Dodał, że „Rosja jest krajem bardzo różnorodnym i o wielu obliczach, a przy tym przyjaznym wobec tych wszystkich, którzy są nastawieni przyjaźnie do niej”. Buddyzm jest ogniwem łączącym w tym współdziałaniu z innymi krajami, w których rozpowszechniona jest ta nauka – zaznaczył mówca.
W Forum wezmą udział m.in. ambasadorzy Indii, Sri Lanki i Tajlandii, rektorzy uczelni buddyjskich z Chin i Mongolii, przedstawiciele organizacji naukowych i społecznych oraz mnisi ze słynnego chińskiego klasztoru Szaolin. „Taki zestaw uczestników pozwoli omówić wszystkie tematy związane z buddyzmem” – jest przekonany polityk buriacki. Zapowiedział, że w przyszłości tego rodzaju spotkania staną się regularne i będą się odbywać co roku w tej republice.
Ze strony rosyjskiej do Ułan Ude zapowiedzieli przybycie czołowi uczeni z ośrodków naukowych Moskwy, Sankt-Petersburga, Buriacji, dwóch innych republik o przewadze buddystów: Tuwy i Kałmucji oraz z Dalekiego Wschodu, którzy przygotowują ponad 40 referatów – oświadczył dyrektor Instytutu Krajów Azji i Afryki Moskiewskiego Uniwersytetu Państwowego im. M. Łomonosowa, przewodniczący Fundacji Popierania Buddyjskiej Oświaty i Badań prof. Aleksiej Masłow. Wskazał, że głównymi tematami ich wystąpień będą medycyna buddyjska, rola buddyzmu rosyjskiego w kontekście międzynarodowym, ukazanie tej religii w badaniach naukowych, przekłady tekstów buddyjskich itp.
Z kolei rektor Uniwersytetu Buddyjskiego „Daszi Czojchorlin” im. D. D. Zajajewa w Dacanie (klasztorze) Iwołgińskim koło Ułan Ude, prof. Dymbrył Daszybałdanow zapowiedział, że wyznawcy tej religii z Rosji i innych krajów zamierzają wykorzystać zbliżające się Forum do nawiązania nowych kontaktów i dalszej współpracy. „Chcemy wysłuchać zdania buddystów z różnych państw, ich poglądów na filozofię, a zwłaszcza interpretacji nauk buddyjskich, omówić rozumienie buddyzmu i stosowanie środków buddyjskich w świecie współczesnym, wymienić doświadczenia. Liczymy na pełnoprawną rozmowę buddystów z różnych krajów” – dodał rektor.
Na zakończenie Forum jego uczestnicy planują uchwalenie rezolucji, w której szczególna uwaga zostanie zwrócona na oświatę i wychowanie buddyjskie. „Zamierzamy nakreślić formy współdziałania sieciowych systemów oświatowych, toteż w najbliższym roku zostaną uruchomione internetowe portale edukacyjne dla buddystów” – oznajmił prof. Masłow.
Ponadto na kilka dni przed rozpoczęciem spotkania w stolicy Buriacji jego uczestnikom organizatorzy przedstawią metody ćwiczeń umysłu i zachowania samoopanowania w ramach praktyk medytacyjnych i Nauki Białej Tary – buddyjskiego bóstwa medytacji i długiego życia. 13 sierpnia odbędą się wykłady i rozpocznie się obrzęd sypania mandali z kolorowego piasku, którego ziarenka będą mogli następnie zabrać wierni.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.