Odbyły się uroczystości pogrzebowe abp. Mariana Gołębiewskiego
18 marca 2024 | 18:15 | xrk, tk, lk | Wrocław Ⓒ Ⓟ
Abp Józef Kupny przewodniczył w poniedziałek w katedrze pw. św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu Mszy św. pogrzebowej w intencji swojego poprzednika na stolicy biskupów wrocławskich. Po Eucharystii trumna z ciałem abp. Mariana Gołębiewskiego została złożona w katedralnej krypcie.
W homilii bp Andrzej Siemieniewski zwrócił uwagę na tekst Ewangelii, na którym otwarta była księga Pisma Świętego złożona na trumnie zmarłego arcybiskupa. – Ten fragment rozpoczynał się słowami „Jezus rzekł do swoich uczniów” – powiedział kaznodzieja i dodał: „Te słowa były najważniejsze, bo na nich stoi cały Kościół Boży, na nich opiera się nadzieja chrześcijańska w chwili śmierci naszych bliskich, na nich też opierała się posługa śp. arcybiskupa Mariana”.
Biskup legnicki zaznaczył przy tym, że ludzie „tego świata” ogłaszają różne „dobre nowiny według własnych pomysłów”. Często dotyczą one nawet przyszłości całego globu, ale kiedy staje się w kaplicy cmentarnej albo na samym cmentarzu, milkną opisy przyszłości i ludzkie rozumienie szczęścia.
– Wszystkie ludzkie plany w chwili śmierci zatrzymują wówczas przed napisem „koniec” – mówił hierarcha. – To ludzie tego świata, a ludzie Jezusa Chrystusa wręcz przeciwnie – właśnie tu ogłaszają z całą mocą słowa Ewangelii, a więc Dobrej Nowiny – słowa życia.
W dalszej części homilii bp Siemieniewski przypomniał życiorys zmarłego arcybiskupa, podkreślając jego zainteresowania związane z poznawaniem i odkrywaniem Pisma Świętego.
Po Eucharystii trumna z ciałem abp. Mariana Gołębiewskiego została złożona w katedralnej krypcie. – To naturalny cmentarz dla biskupów posługujących w danej świątyni – tłumaczył znaczenie tego znaku ks. Rafał Kowalski, rzecznik archidiecezji wrocławskiej. – Pogrzeb w tym miejscu oznacza jedno: że osoba zmarła była biskupem diecezjalnym, nic więcej. Tutaj wierni modlą się, prosząc o miłosierdzie Boże dla hierarchów, z których posługi korzystali – dodał rzecznik, podkreślając, że liturgia chrześcijańskiego pogrzebu od początku do końca ma charakter pokutny. – Jest sprawowana w szatach koloru fioletowego i praktycznie wiele razy jest w niej powtarzana prośba do Boga o miłosierdzie, ponieważ mamy świadomość, iż ten człowiek staje przed trybunałem Bożym – tłumaczy ks. Kowalski.
Na zakończenie modlitwy odczytano list kondolencyjny przesłany na ręce abp. Józefa Kupnego przez kard. Pietro Parolina, sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej. „Ojciec Święty Franciszek jednoczy się z Kościołem we Wrocławiu, żegnającym zmarłego księdza arcybiskupa Mariana Gołębiewskiego, emerytowanego metropolitę wrocławskiego. Jego Świątobliwość zawierza duszę zmarłego pasterza Bożemu miłosierdziu, modli się aby Pan przyjął go do Swojej chwały. Ekscelencji, księżom biskupom, duchowieństwu i wiernym, a szczególnie rodzinie zmarłego przesyła swoje pozdrowienia i z serca udziela swojego apostolskiego błogosławieństwa” – brzmi list.
Składając wyrazy współczucia najbliższej rodzinie śp. abp. Gołębiewskiego, metropolita wrocławski abp Józef Kupny podziękował wszystkim, którzy uczestniczyli i modlili się za jego poprzednika. – Księże arcybiskupie Marianie, są tu twoi przyjaciele, są tu wierni, którzy korzystali z twojej posługi, którym głosiłeś słowo Boże, dla których sprawowałeś sakramenty. Oni dziś odwdzięczają ci się modląc się o miłosierdzie dla ciebie – powiedział metropolita wrocławski.
Marian Gołębiewski urodził się 22 września 1937 r. w Trzebuchowie w diecezji włocławskiej. Święcenia kapłańskie przyjął 24 czerwca 1962 r. 20 lipca 1996 r. został wyniesiony przez papieża Jana Pawła II do godności biskupa ordynariusza koszalińsko-kołobrzeskiego.
Święcenia biskupie przyjął 31 sierpnia 1996 r., w tym samym dniu odbył ingres do katedry w Koszalinie, 3 kwietnia 2004 r. mianowany Arcybiskupem Metropolitą Wrocławskim, ingres do katedry wrocławskiej 24 kwietnia 2004 r.
Był doktorem habilitowanym teologii, byłym profesorem nadzwyczajnym Teologii ATK i Wydziału Teologicznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, doktorem honoris causa Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu.
16 czerwca 2013 r. funkcję pasterza Archidiecezji przekazał swemu następcy, abp. Józefowi Kupnemu.
21 sierpnia 2021 r. Nuncjatura Apostolska wydała komunikat dotyczący abp. Mariana Gołębiewskiego, arcybiskupa seniora wrocławskiego. Stolica Apostolska w następstwie formalnych zgłoszeń przeprowadziła postępowanie dotyczące sygnalizowanych zaniedbań arcybiskupa w sprawach wykorzystania seksualnego małoletnich przez niektórych kapłanów z diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, w czasach jego posługi biskupiej (1996-2004), i z archidiecezji wrocławskiej (2004-2013). Po zakończeniu dochodzenia Stolica Apostolska podjęła w stosunku do niego następujące decyzje: nakaz prowadzenia życia w duchu pokuty i modlitwy; zakaz uczestniczenia w jakichkolwiek uroczystościach publicznych, zarówno kościelnych, jak i świeckich; nakaz zapłaty tytułem pokuty odpowiedniej kwoty z prywatnych środków, na rzecz Fundacji św. Józefa z przeznaczeniem na prewencję i towarzyszenie ofiarom wykorzystania seksualnego.
Abp Marian Gołębiewski zmarł 11 marca po ciężkiej chorobie. Miał 86 lat.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.