Odkryto nieznane fragmenty „Zwojów biblijnych z Morza Martwego”
21 maja 2020 | 18:11 | o. pj (KAI) / hsz | Manchester Ⓒ Ⓟ
Nowe badania z użyciem technologii NASA tzw. „imagining technology” pozwoliły na odczytanie hebrajskich liter na fragmentach „Zwojów biblijnych z Morza Martwego” nazywanych także „Rękopisami z Qumran”. Prowadzi je prof. Joan Taylor z Kings College w Londynie. Przedmiotem jej badań są fragmenty ok. 1000 manuskryptów, które w latach 50-tych XX w. zostały podarowane przez rząd Jordanii Ronaldowi Reedowi i Uniwersytetowi w Leeds w celu przebadania ich struktur (kompozytów) fizycznych i chemicznych. Ostatecznie znalazły one swoje nowe miejsce w John Rylands Library na Uniwersytecie w Manchesterze.
W przeciwieństwie do niedawno ujawnionych falsyfikatów z amerykańskiego Muzeum Biblii w Waszyngtonie, nikt nie podważa autentyczności tych fragmentów, które zostały odkryte w grotach Qumran w latach 1946-1956.
Oprócz tekstów biblijnych są tam też teksty z np. z niekanonicznej Księgi Jubileuszy.
Prof. Taylor w wywiadzie dla Yahoo U.K. tak tłumaczy swoje odkrycie: „Do tej pory wszyscy sądzili, że są to relatywnie mało wartościowe, „puste”, fragmenty manuskryptów. Zaciekawił mnie jednak jeden z nich, gdyż wydawało się, że jest na nim napisany jakiś znak. Użyłam nowej technologii stosowanej przez NASA tzw.` multispectral imaging` i ukazały się ukryte litery w językach hebrajskim i aramejskim, w których znalazło się m.in. całe słowo `shabbat`. Dzięki tym nowym technikom starożytne teksty, a raczej ich litery zaczynają się ujawniać. Przypomina to układanie pociętego na różne fragmenty puzzla”.
Prof. Joan E. Taylor jest specjalistką w dziedzinie archeologii judeo-chrześcijańskiej a także autorką kilku książek, m.in. „Jak wyglądał Jezus”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.