Odnaleziono obraz Matki Bożej z XVIII w.
27 sierpnia 2012 | 14:15 | ks.mf, jk / br Ⓒ Ⓟ
W kościele pw. św. Jana Chrzciciela w Olsztynie k. Częstochowy odnaleziono, pochodzący z 1747 roku, obraz Matki Bożej „Consolatrix Afflictorum” (Pocieszycielki Strapionych).
Jest to wierna kopia obrazu zatytułowanego „Consolatrix Afflictorum”, który znajdował się kiedyś w kaplicy zamkowej olsztyńskiego zamku.
Cenne znalezisko odkryto podczas renowacji ołtarza. Obraz prawdopodobnie został tam „schowany” w latach 70-tych ze względu na zły stan.
– Renowację ołtarza ukończono w pierwszych dniach sierpnia tego roku i wtedy zawieszono na nim odnowiony obraz Matki Bożej. Cały ołtarz został poświęcony przez abp. seniora Stanisława Nowaka, podczas uroczystości odpustowych 12 sierpnia.- mówi ks. prał. Ryszard Grzesik proboszcz parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Olsztynie k. Częstochowy.
Parafia w Olsztynie k. Częstochowy została erygowana w 1552 r. Została wydzielona z parafii Mstów, jednej z najstarszych parafii w Polsce. Przed jej powstaniem do Olsztyna przyjeżdżali Kanonicy Regularni Laterańscy ze Mstowa, aby odprawiać Msze św. w niewielkim kościółku, który znajdował się w Rynku. Kiedy powstała parafia, rozebrano mały kościółek, a na jego miejscu zbudowano duży kościół modrzewiowy. Obecnie podczas prac rewitalizacyjnych Rynku i archeologicznych, odkryto fundamenty tego kościoła.
Drewniany kościół spalił się w 1719 r. wraz ze znaczna częścią miasteczka. Wówczas na nowym miejscu, w latach 1722-29 wzniesiono obecny kościół murowany w stylu barokowym. Materiał na budowę świątyni pochodził z ruin zamku, a ofiarował go ówczesny Starosta Olsztyński książę Jerzy Lubomirski. Kościół pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela był konsekrowany w 1729 r. przez biskupa inflanckiego Augustyna Wessla.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.