Odnowa celem Kościoła w Niemczech
13 sierpnia 2011 | 18:34 | ts (KAI) / ms Ⓒ Ⓟ
Kwestia duchowej odnowy Kościoła to główny temat poruszony przez Benedykta XVI podczas spotkania z delegacją episkopatu Niemiec w Castel Gandolfo.
W dniach 22-25 września b.r. Ojciec Święty odwiedzi swą ojczyznę. Po audiencji, która zamiast planowanych 30 minut, trwała niemal 3 godziny, komunikat wydała Konferencja Episkopatu Niemiec. Biskupi przedstawili papieżowi proces wewnętrznego dialogu kościelnego, począwszy od jesiennej sesji episkopatu, podczas której sformułowali zakrojony na pięć lat plan. Poinformowali m.in. o swoim liście do wspólnot parafialnych z marca br. oraz o spotkaniu otwierającym pięcioletni proces, które odbyło się 7 i 8 lipca br. w Mannheim. Powodem jego podjęcia był, jak przyznali sami hierarchowie, krytyczny stan Kościoła w Niemczech po upowszechnionych skandalach związanych z nadużyciami duchownych oraz tzw. memorandum teologów.
Ojciec Święty okazał żywe zainteresowanie tym procesem, który – jak wszyscy mają nadzieję – da ważne impulsy dla drogi Kościoła w przyszłości. Papież wyraził nadzieję, że będzie on stanowił duchową drogę odnowy i zachęcił niemieckich biskupów, aby w dalszym ciągu podążali tą drogą. Jest to szczególnie ważne zwłaszcza w kontekście zbliżającego się jubileuszu 50. rocznicy II Soboru Watykańskiego (1962-1965).
Jesienią 2010 r. przewodniczący niemieckiego episkopatu, abp Robert Zollitsch, przedstawił plan zakrojonego na pięć lat dialogu, którego celem ma być odzyskanie utraconego zaufania oraz opracowanie planów pracy Kościoła. W ramach trwającego do 2015 r. procesu, zostaną przeprowadzone w niemieckim Kościele kongresy, spotkania oraz inne formy dialogu dotyczące wiary oraz roli Kościoła we współczesnym społeczeństwie, a ich uczestnikami mają być duchowni i osoby świeckie, w tym przedstawiciele ruchów kościelnych i organizacji, jak Caritas, Centralny Komitet Katolików Niemieckich czy Konferencja Przełożonych Zakonnych. Biskupi postanowili poświęcić każdy rok innemu tematowi, związanemu z podstawowymi zadaniami Kościoła.
W roku bieżącym mowa jest o tym: „Jak wierzyć dzisiaj. W jakim miejscu się znajdujemy?”. Temat ten został zapoczątkowany w dniach 8 i 9 lipca w Mannheim. Nie odnosząc się do poszczególnych żądań wysuwanych przez zwolenników reform, a zwłaszcza autorów opublikowanego w 2010 r. „Memorandum”, biskupi podkreślili, że Kościół katolicki w Niemczech nie pójdzie odrębna drogą. „Odpowiedzi na stawiane dzisiaj pytania należy szukać w oparciu o Objawienie i nauczanie Kościoła, szanując prawdy wiary i zachowując wspólnotę Kościoła powszechnego” – stwierdzili niemieccy biskupi. Przestrzegli jednocześnie przed stawianiem nierealnych żądań w dialogu i przypomnieli, że „granice debaty wokół reform stanowi jedność wiary i Kościoła powszechnego”.
W 2012 r. wiodącym motywem procesu dialogu będzie: „Nasza odpowiedzialność w wolnym społeczeństwie” (diakonia), w 2013 r. tematem będzie kwestia liturgii („Oddawanie czci Bogu dzisiaj”), 2014 r. będzie przebiegał pod hasłem świadectwa wiary („Martyria – dawać świadectwo wiary we współczesnym świecie”), a 2015 r. będzie poświęcony podsumowaniu wszystkich tematów dyskutowanych w ciągu pięciu lat „procesu dialogu”.
Informując o „procesie dialogu” biskupi zwrócili uwagę, że w czasie tej najbliższej „pięciolatki” Kościół katolicki w Niemczech będzie przeżywał wiele ważnych wydarzeń, jak wrześniowa wizyta papieża Benedykta XVI, Krajowy Kongres Eucharystyczny w 2013 r. w Kolonii i dwa zjazdy katolików w 2012 oraz 2014 r. Wszystkie te wydarzenia będą włączone w „proces dialogu”. Przypomniano, że już w listopadzie 2010 r. Konferencja Biskupów Niemieckich i Centralny Komitet Katolików Niemieckich (ZdK) uzgodniły plany odnośnie do współpracy księży i świeckich w Kościele oraz obecności Kościoła w społeczeństwie i państwie.
W skład delegacji przyjętej przez papieża weszli przewodniczący episkopatu abp Robert Zollitsch, a także hierarchowie „kierujący” procesem dialogu – kard. Reinhold Marx z Monachium-Fryzyngi oraz biskupi Franz-Josef Bode z Osnabrück i Franz-Joseph Overbeck z Essen.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.