Odnowili „sandomierski ikonostas”
10 kwietnia 2011 | 00:25 | apis / ju. Ⓒ Ⓟ
Uroczystego poświęcenia odnowionego prezbiterium, kaplicy Najświętszego Sakramentu, kaplicy Matki Bożej Ostrobramskiej i zakrystii katedry sandomierskiej dokonał w sobotę abp Celestino Migliore.
Całkowita wartość konserwacji wnętrz wczesnogotyckiej katedry wyniosła ponad 3,5 mln euro.
– Sztuka sakralna wyprowadza nasze serca z szarej, ziemskiej rzeczywistości i kieruje je ku Bogu, który jest największym pięknem – mówił bp Krzysztof Nitkiewicz, witając na początku Eucharystii przybyłych gości. Hierarcha przypomniał, że „wypełniające prezbiterium freski, niezwykły wyraz wiary chrześcijańskiego Wschodu sąsiadują z dziełami, jakie wytworzyli chrześcijanie tradycji łacińskiej”. Jak zauważył, w ten sposób „uczymy się uniwersalności zbawczego przesłania Chrystusa, który umarł za wszystkich i dla wszystkich zmartwychwstał”. – Uczymy się tutaj uniwersalności Kościoła – mówił.
Przewodniczący wspólnej modlitwie, abp Celestino Migliore podkreślił, że odnowienie malowideł w prezbiterium powinno prowadzić do odnowienia i umocnienia wzajemnych relacji w Kościele sandomierskim, jak również do indywidualnego odnowienia w dążeniu do doskonałości i świętości.
Nuncjusz apostolski wyraził również duchową więź i modlitewną pamięć o tych, których dotknęła ubiegłoroczna klęska powodzi.
W homilii abp Jan Martyniuk, grekokatolicki metropolita przemysko-warszawski przedstawiając sens i znaczenie bizantyjskich malowideł, jako „sandomierskiego ikonostasu” zaakcentował ich duchowe i teologiczne odniesienie.
– Te freski ujawniają nam odwieczną nieustanną modlitwę. Zawarte w nich Słowo Boże uczy Ewangelii i pomaga w modlitwie. W tym ikonostasie rozmieszczonym na ścianach odbywa się misterium, schodzenie nieba na ziemię i wchodzenie z ziemi do nieba. – mówił abp Martyniuk.
W Eucharystii uczestniczyli również: bp Włodzimierz Juszczak, ordynariusz eparchii diecezji wrocławsko-gdańskiej Kościoła grekokatolickiego, ordynariusz włocławski bp Wiesław Mering (przewodniczący Rady KEP ds. kultury i ochrony dziedzictwa kulturalnego), ordynariusz radomski bp Henryk Tomasik, administrator archidiecezji lubelskiej bp Mieczysław Cisło oraz biskup pomocniczy diecezji sandomierskiej Edward Frankowski.
Msza św. zakończyła trzydniowe spotkania poświęcone sakralnej sztuce wschodu zorganizowane z okazji zakończenia pierwszego etapu prac renowacyjno-konserwatorskich w bazylice katedralnej w Sandomierzu.
Całkowita wartość konserwacji wnętrz wczesnogotyckiej katedry wyniosła ponad 3,5 mln euro. Sfinansowanie prac konserwatorskich było możliwe dzięki środkom udzielonym 85 procentach w ramach Trzeciego Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego, Norweskiego Mechanizmu Finansowego oraz ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Sandomierza, Parafii Katedralnej i Diecezji Sandomierskiej. Prace konserwatorskie były przeprowadzone przez Międzyuczelniany Instytut Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.