Odpowiedzią na słabość musi być zaangażowanie i siła ducha
26 września 2010 | 14:43 | rl (KAI) Ⓒ Ⓟ
Dzisiaj wszystkie sposoby na życie wydają się równouprawnione – z niepokojem zauważył abp Sławoj Leszek Głódź, podczas Mszy św. sprawowanej w parafii św. Jana z Kęt w Rumi Janowie. Metropolita gdański zwrócił uwagę, że istnieją pewne style życia, które łatwo się narzucają i są przyjmowane w przestrzeni prywatnej i publicznej, z których można usunąć Boga.
Na początku Mszy św., którą transmitowała TV Polonia, ks. prałat Włodzimierz Kozłowski, proboszcz parafii podkreślił, że w dzisiejszej modlitwie „wspominamy tych, którzy 71 lat temu oddali życie w obronie wolności ojczyzny i naszego miasta”. We wrześniu 1939 r. bohaterską śmiercią poległo ok. 150 żołnierzy i ok. 70 osób cywilnych.
W homilii abp Głodź podkreślił, że w każde ludzkie życie wpisana jest walka. Człowiek który poważnie traktuje igrzyska życia walczy nie tylko o medal, ale zmaga się o życie sensowne, ukierunkowane, spełnione. „Dzisiaj wszystkie sposoby na życie wydają się równouprawnione, jak na wielkim rynku przeróżnych idei. Zwycięża ten styl życia, który znajdzie więcej zwolenników, który będzie łatwiejszy do zaakceptowania i prostszy do zastosowania” – powiedział metropolita gdański. Tymczasem – mówił dalej hierarcha – najpierw trzeba słuchać Boga a nie ludzi.
„Są pewne style życia, które łatwo się narzucają i są przyjmowane w przestrzeni prywatnej i publicznej, z których można usunąć Boga. A jednak społeczeństwa, w których przyjęty został zeświecczały styl życia, w których stał się on swoistą religią, w pewnych okolicznościach otwierają się na przesłanie Ewangelii. Tak bywa i dziś” – zauważył abp Głodź, przypominając niedawną wizytę Benedykta XVI w Wielkiej Brytanii.
Metropolita przypomniał m.in. postać kard. Augusta Hlonda, jego analizę ówczesnej sytuacji życia religijnego w międzywojennej Polsce i sytuacji Kościoła. „Z jednej strony widział niezwykłą i aktywną pracę na polu charytatywnym, wychowawczym i naukowym a jednocześnie dostrzegał odpowiedzialność za sprawy Kościoła ze strony laikatu” – przypomniał abp Głodź.
Jak podkreślił z takiej sytuacji PLR-u wyrasta dziś wolna i niepodległa Polska, budując swoje struktury i życie już od 20 lat, i widzimy z jakim trudem, także jeśli chodzi o sytuację religijną i duchową. „Dlatego jesteśmy świadkami tylu pretensji, oskarżeń, inwektyw personalnych i ogólnych” – zauważył hierarcha. Jak przypomniał, kard. Hlond dostrzegał narastający ruch antykościelny dążący do wykreślenia Boga i Chrystusa z życia publicznego. „Dzisiaj widzimy gołym okiem, swoistą neurozę antyreligijną, szczególnie w pewnych kręgach. Ona nie rodzi się z niczego, jest dziedziczona” – zauważył arcybiskup.
Podkreślił, że kard. Hlond po imieniu nazywał przejawy tego ruchu, którymi były walka z religią, świecka i bezreligijna a w konsekwencji pogańska szkoła, moralna deprawacja, przez ówczesną prasę, teatr, kino, sponiewieranie małżeństwa, szerzenie materialistycznego światopoglądu – jednym słowem programowa i sterowana laicyzacja. „80 lat temu kard. Hlond tak mówił: mamy wielu takich, co nie mają jasnych pojęć religijnych, ulegają wpływowi laicyzmu, są zwolennikami najmniejszego programu religijnego i niedozwolonych kompromisów. Takich Polaków trzeba wyprowadzić z chaosu pojęć, wyleczyć z płynności zasad. Wyswobodzić z niewoli ducha czasu, aby stali się odporni na wpływy nowoczesnego pogaństwa” – cytował abp Głódź.
Wzywał do zaangażowania w życie religijne, do walki ze słabością ducha i umysłu, do większej przejrzystości w postępowaniu, a wszystko w trosce o lepsze Boże jutro Kościoła i ojczyzny.
Na zakończenie metropolita apelował, by nie poddawać się duchowi czasów, łatwym hasłom współczesnego świata, nastawionego na praktyczny materializm i bylejakość. „Zdobywaj mądrość umysłu i serca, by królował w nich Jezus Chrystus” – powiedział abp Głodź.
Parafia św. Jana z Kęt w Rumii Janowie w archidiecezji gdańskiej została erygowana 7 grudnia 1984 r. Budowę świątyni, do której kamień węgielny pochodzi z grobu św. Piotra Apostoła z Rzymu rozpoczęto w 1997 r. 29 maja 2004 r. ówczesny metropolita gdański abp Tadeusz Gocłowski dokonał poświęcenia kościoła. W tym roku parafia świętuje 25. rocznicę powstania.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.