Odpust Pustego Grobu w „polskiej Jerozolimie”
26 kwietnia 2020 | 21:01 | dziar / hsz | Miechów Ⓒ Ⓟ
W miechowskim sanktuarium Grobu Bożego, nazywanego „polską Jerozolimą” z racji najstarszej i najwierniejszej repliki Grobu Bożego w Europie, odbył się dzisiaj odpust Pustego Grobu. W uroczystości wzięło udział 111. wiernych, gdyż na tyle, uwzględniając zalecenia sanitarne, pozwala powierzchnia miechowskiej bazyliki.
Niemożliwa była także obecność bożogrobców, którzy w Miechowie mają swoją polską siedzibę i zawsze adorują w tym czasie pusty grób. Bazylika i klasztor były od XII w. miejscem życia i pracy wspólnoty, która krzewiła kult Grobu Bożego.
Ojcowie z Zakonu Kanoników Regularnych Stróżów Świętego Grobu Jerozolimskiego zapoczątkowali w Polsce zwyczaj budowania grobów czy obrzędy Liturgii Wielkiego Piątku. Jest to szczególne miejsce na mapie duchowej Polski, związane z teologią Zmartwychwstania i Pustego Grobu.
– Z tego powodu od siedmiu lat przybywa do sanktuarium pielgrzymka diecezjalna, która uczestniczy w całodziennych uroczystościach – wyjaśnia ks. kan. Franciszek Siarek, proboszcz w Miechowie.
W homilii podczas Mszy św. kanclerz kieleckiej Kurii ks. Adam Perz zachęcał, aby swoim życiem i postawą dawać świadectwo Zmartwychwstałemu. Chodzi m. in. o tak potrzebną dzisiaj nadzieję. Daje ją bliźniemu „telefon, uśmiech nawet jeśli za maseczką, to widać, że oczy się śmieją, niekoncentrowanie się zbytnie na liczbach zarażonych i zmarłych, lecz szukanie dobrych wiadomości” – zaznaczał.
– Ojczyzna ziemska jest przejściowa. Życie ludzkie nie kończy się w grobie. Jest zmartwychwstanie. Jest życie wieczne. Stąd wypływa optymizm i nadzieja chrześcijańska – mówił kaznodzieja.
Do Miechowa bożogrobców sprowadził w XII w. wielmoża małopolski komes Jaksa herbu Gryf i ufundował im kościół i klasztor w swych dobrach, na złożonym kopczyku świętej ziemi z Jerozolimy.
Kościół pw. Grobu Pańskiego, nazywany „polską Jerozolimą”, szybko stał się zbyt mały. W latach 1235 – 1293 zbudowano nowy romański kościół. Miechowska świątynia szybko stała się łącznikiem z Ziemią Świętą. W 1379 r. kościół spłonął w wielkim pożarze miasta. Odbudowany, ulegał jeszcze kilkakrotnym pożarom. Po rekonstrukcji w XVIII w. zmienił swój wygląd. Świątynia otrzymała barokowo–rokokowy wystrój.
15 lipca 1799 – w rocznicę zdobycia Jerozolimy przez Krzyżowców w 1099 r. – bp Tomasz Nowina Nowiński, generał – przełożony bożogrobców i proboszcz miechowski, konsekrował świątynię.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.