Odpust zupełny za Koronkę do Miłosierdzia
27 sierpnia 2002 | 11:43 | jw //mr Ⓒ Ⓟ
Od stycznia 2002 r. za pobożne odmówienie Koronki do Miłosierdzia Bożego można w całej Polsce uzyskać odpust zupełny.
Zainteresowanie koronką jest ogromne i ciągle rośnie – dowiedziała się KAI. Jednak nie wynika to – zdaniem księdza z warszawskiej parafii Miłosierdzia Bożego i św. Faustyny – z chęci uzyskania odpustu, bo wiedza na ten temat wśród wiernych jest bardzo mała.
Penitencjaria Apostolska 12 stycznia 2002 r. wydała akt, w którym udziela pod zwykłymi warunkami odpustu każdemu wiernemu, który „pobożnie odmówi Koronkę do Miłosierdzia Bożego w kościele lub kaplicy wobec Najświętszego Sakramentu Eucharystii, publicznie wystawionego lub też przechowywanego w tabernakulum” – przypomina w najnowszym numerze tygodnik „Niedziela”.
Dekret dotyczy całego terytorium Polski. Warunki to:
. sakramentalna spowiedź,
. Komunia eucharystyczna,
. modlitwa w intencjach Ojca Świętego
. całkowita wolność od przywiązania do jakiegokolwiek grzechu.
Jeżeli zaś ci wierni z powodu choroby (lub innej słusznej racji) nie będą mogli wyjść z domu, ale odmówią Koronkę do Miłosierdzia Bożego z ufnością i z pragnieniem miłosierdzia dla siebie oraz gotowością okazania go innym, to pod zwykłymi warunkami również zyskują odpust zupełny.
Zezwolenie to odpowiedź na prośbę wyrażoną przez kard. Józefa Glempa, Prymasa Polski i przewodniczącego Konferencji Episkopatu, występującego w imieniu biskupów polskich zebranych na 315. Zebraniu Plenarnym w Częstochowie w dniach 29-30 listopada 2001 r.
W archidiecezji krakowskiej można uzyskać odpust zupełny za pobożne odmówienie koronki już od 26 maja 2001 r. Z prośbą o to zwrócił się w ub. r. kard. Franciszek Macharski. W archidiecezji krakowskiej mogą go otrzymać – również pod zwykłymi warunkami – także osoby, które modlą się Koronką do Miłosierdzia Bożego we wspólnocie, której przewodniczy arcybiskup krakowski albo kapłan przez niego delegowany, a także chorzy i inni wierni, którzy modlą się za pośrednictwem radia lub telewizji.
– Zainteresowanie koronką jest ogromne i ciągle wzrasta – powiedziała KAI s. Elżbieta Siepak ze zgromadzenia sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Lagiewnikach. Nic w tym dziwnego – uważa – bo tę modlitwę podyktował s. Faustynie sam Pan Jezus. Było to w Wilnie 13 i 14 września 1935 r. – Chrystus przywiązał do koronki wielkie obietnice. Powiedział: „Uprosisz wszystko, jeśli tylko to, o co prosisz, jest zgodne z wolą Bożą” – przypomina s. Siepak.
Pobożne i ufne odmawianie koronki jest także związane z łaską szczęśliwej i spokojnej śmierci. – Mogą ją utrzymać nie tylko ci, którzy modlą się słowami koronki, ale także konający, przy których będą się modlili inni – zauważa. O tym, jak skuteczna ta modlitwa, świadczą podziękowania, opisy łask, które w wielkiej ilości spływają do sanktuarium.
– Koronka do Miłosierdzia Bożego to bardzo skuteczna modlitwa dlatego, że odwołujemy się do najsilniejszego argumentu, aby zostać wysłuchani przez Boga – ofiarujemy Mu ciało i krew Jego najmilszego Syna. Nie mamy niczego większego, co moglibyśmy ofiarować Panu Bogu – podkreśla s. Elżbieta.
Koronka i ofiarowanie odpustu może być odpowiedzią na wezwanie Jana Pawła II, abyśmy byli świadkami Miłosierdzia. – Kiedy z ufnością błagamy o miłosierdzie dla całego świata, obejmujemy modlitwą wszystkich ludzi żyjących i dusze w czyśćcu cierpiące – mówi s. Siepak.
Wielkie zainteresowanie Koronką do Miłosierdzia Bożego notują także siostry Jezusa Miłosiernego (to zgromadzenie założył spowiednik s. Faustyny według wskazań, które przekazał swojej „sekretarce” Chrystus) i księża z warszawskiej parafii Miłosierdzia Bożego i św. Faustyny.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.