Odrowąż na Podhalu: 20-lecie Warsztatów Terapii Zajęciowej Caritas Archidiecezji Krakowskiej
14 stycznia 2023 | 20:56 | jg | Odrowąż Ⓒ Ⓟ
Od 20 lat w Odrowążu na Podhalu działają Warsztaty Terapii Zajęciowej, które prowadzi Caritas Archidiecezji Krakowskiej. Uroczystości jubileuszowe odbyły się 14 stycznia. Obecnie placówka prowadzi zajęcia z 40 niepełnosprawnymi osobami.
Jak przypominała w czasie uroczystości jubileuszowych, które odbyły się w Szkole Podstawowej w Odrowążu, kierownik Monika Bukowska celem działania Warsztatu jest jak najpełniejsze usamodzielnienie się dorosłej osoby niepełnosprawnej. – W naszej działalności aktywnie wspomagamy proces rehabilitacji społecznej i zawodowej osób niepełnosprawnych, zmierzającego do ogólnego rozwoju i poprawy sprawności, niezbędnych do prowadzenia przez osobę niepełnosprawną niezależnego, samodzielnego i aktywnego życia – na miarę oczywiście jej indywidualnych możliwości – mówiła Monika Bukowska, kierownik WTZ w Odrowążu.
W uroczystościach jubileuszowych wziął udział dyrektor Caritas Archidiecezji Krakowskiej ks. Tomasz Stec. – Warsztaty Terapii Zajęciowej to miejsce, które uczy nas wszystkich pokory. W zetknięciu z codziennością uczestników WTZ, ich pełnym miłości i radości podejściem do życia, patrzymy na nasz świat inaczej, nasze troski okazują się tak mało istotne – mówił ks. Tomasz Stec.
Do Odrowąża przyjechało wielu gości, wśród nich byli przedstawiciele władz samorządowych, instytucji współpracujących z WTZ i liczni darczyńcy wspierający placówkę. Podopieczni przygotowali wspólnie z wychowawcami program artystyczny z pokazem multimedialnym, który ukazywał działalność WTZ na przestrzeni minionych 20 lat. Wychowankowie zwiedzili wiele miejsc w Polsce i w Europie. Jedną z ciekawych wycieczek odbyli do siedziby radia RMF FM w Krakowie pod Kopcem Kościuszki.
WTZ to placówka pobytu dziennego, działająca od poniedziałku do piątku, mogą w nich uczestniczyć nieodpłatnie dorosłe osoby, które w orzeczeniu o stopniu niepełnosprawności posiadają wskazanie do terapii zajęciowej. Uczestnicy WTZ nie ponoszą żadnych kosztów – każdy z nich ma zagwarantowany bezpłatny przejazd, a w ramach miesięcznego treningu ekonomicznego otrzymuje kieszonkowe w wysokości 150 zł.
Na samym początku do warsztatów uczęszczało 25 osób i działało 5 pracowni. Z biegiem czasu duże zainteresowanie społeczności wpłynęło na rozwój warsztatu. Aktualnie jest 40 osób z powiatu nowotarskiego i tatrzańskiego, które biorą udział w zajęciach terapeutycznych w ośmiu pracowniach: tkackiej, krawiecko-dziewiarskiej, rysunku na szkle i witrażu, plastycznej, komputerowo-muzycznej, ogrodniczej, gospodarstwa domowego, rzemiosł różnych.Uczestnicy ponadto są objęci pomocą psychologiczną oraz uczestniczą w zajęciach rehabilitacji ruchowej.
Budynek Warsztatów powstał dzięki fundacji ks. Wita Maśnickiego, pochodzącego z sąsiedniej wsi – Załucznego, która współtworzy Gminę Miejsko-Wiejską Czarny Dunajec.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.