Odsłonięcie Ławeczki Bezdomnego Jezusa i wręczenie medali dla członków Zakonu Maltańskiego
25 czerwca 2021 | 10:38 | kos, zakonmaltanski.pl | Warszawa Ⓒ Ⓟ
W uroczystość św. Jana Jerozolimskiego patrona Zakonu Maltańskiego w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie odprawiona została Msza św., której przewodniczył o. Marek Pieńkowski OP. Przed Mszą św. odbyła się uroczystość odsłonięcia rzeźby Ławeczki Bezdomnego Jezusa przed kościołem kapucynów przy ul. Miodowej. Wręczone zostały odznaczenia przyznane przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę i ambasadora Zakonu Maltańskiego w Polsce, Nielsa Carla Alexandra Lorijna.
W homilii o. Pieńkowski powiedział, że uroczystość narodzin św. Jana Chrzciciela przewyższa rangą wspomnienie, w którym obchodzona jest śmierć patrona Zakonu Maltańskiego, dlatego, że Kościół „pragnie zrozumieć i uszanować wielką tajemnicę służby, do której został wezwany św. Jan”. Dominikanin przywołał kazanie św. Augustyna na temat teologii, misji i roli św. Jana Chrzciciela: „Jan wyobraża zatem Stary Testament i zapowiada Nowy. Uosabia to, co dawne, dlatego rodzi się z ludzi w podeszłym wieku; uosabia także to, co nowe, dlatego ustanowiony został prorokiem już w łonie matki. Zanim się bowiem narodził, jeszcze w łonie swej matki uradował się przybyciem świętej Maryi. Już wtedy został wyznaczony do spełniania misji poprzednika Chrystusa”.
O. Pieńkowski podkreślił, że misję członków Zakonu Maltańskiego dobrze ilustrują słowa św. Jana Chrzciciela wypowiedziane do uczniów Jezusa o ich Nauczycielu z fragmentu Ewangelii św. Jana: „trzeba, aby On wzrastał, a ja żebym się umniejszał”. Życzył zebranym, aby ich życie stawało się coraz bardziej owocne. – Żebyśmy mieli tę świadomość, że jesteśmy powołani do tego, aby być tak jak św. Jan Chrzciciel tymi, którzy idą przed Bogiem zapowiadając Jego przyjście, wzywając ludzi do tego, aby umieli oczekiwać na przyjście Pana – powiedział.
Eucharystię koncelebrowało liczne grono duchownych związanych z Zakonem Maltańskim. Podczas liturgii członkiem zakonu drugiej klasy został Paweł Gieryński, który odczytał rotę ślubowania, przyjął szkaplerz oraz znak krzyża. Odmówiona została także modlitwa do św. Jana Chrzciciela.
Wręczenie odznaczeń prezydenckich
Po Mszy św. w Sali Konferencyjnej Ordynariatu Polowego odbyła się ceremonia wręczenia odznaczeń prezydenckich sześciu osobom zaangażowanym w działalność charytatywną i prace Zakonu Maltańskiego. W imieniu Prezydenta RP aktu dekoracji dokonał Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP – Szef Biura Polityki Międzynarodowej minister Krzysztof Szczerski.
Srebrny Krzyż Zasługi otrzymał Jerzy Donimirski, pomysłodawca Opłatka Maltańskiego, który stanowi Wigilię Bożego Narodzenia dla osób samotnych i potrzebujących. Natomiast Brązowymi Krzyżami Zasługi odznaczona została Hanna Wesołowska-Starzec, wspierająca Maltańskie Centrum Pomocy Niepełnosprawnym Dzieciom i Ich Rodzinom w Krakowie na Woli Justowskiej. Brązowe Krzyże Zasługi otrzymali także Anna Hojda-Nowak, Arkadiusz Dziuba i Ewelina Nowak, prowadzący Warsztaty Terapii Zajęciowej Fundacji Polskich Kawalerów Maltańskich w Poznaniu i Edyta Skolmowska, dyrektor Zakładu Opieki Leczniczej Maltańskiego Centrum Pomocy pw. Błogosławionego Gerarda w Barczewie.
Wręczając medale minister Szczerski podkreślił, że są one wyrazem uznania i wdzięczności dla wielowymiarowej pracy jaką wykonują członkowie Zakonu Maltańskiego w Polsce. – Jesteście ludzką odpowiedzią na ludzkie potrzeby – podkreślił, dziękując za ofiarność na rzecz potrzebujących. W uroczystości wzięli udział m.in. abp Salvatore Penacchio, nuncjusz apostolski w Polsce, damy i kawalerowie Zakonu Maltańskiego oraz zaproszeni goście.
Odsłonięcie rzeźby Ławeczka Bezdomnego Jezusa
Eucharystię w katedrze polowej poprzedziła uroczystość odsłonięcia rzeźby Ławeczki Bezdomnego Jezusa umieszczonej przed kościołem Przemienienia Pańskiego Braci Mniejszych Kapucynów w Warszawie. Autorem rzeźby jest kanadyjski rzeźbiarz Timothy P. Schmalz, który większość swojej twórczości poświęcił rzeźbie sakralnej. Rzeźba przedstawia leżącą na ławeczce, zawiniętą szczelnie w płaszcz postać bezdomnego. Spod płaszcza wystają jedynie stopy noszące ślady po gwoździach. Przesłaniem rzeźby jest nawiązanie do zdania z Ewangelii wg. św. Mateusza: „Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili”.
Rzeźba, której kolejne egzemplarze zainstalowane już zostały w wielu metropoliach na świecie, została sprowadzona z Kanady dzięki staraniom Wojciecha Kożuchowskiego ze Związku Polskich Kawalerów Maltańskich i podarowana klasztorowi Braci Mniejszych Kapucynów, w którym codziennie rozprowadzane są posiłki dla ubogich i bezdomnych. Zgodę na umieszczenie rzeźby wyraził mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków oraz gwardian warszawskiego klasztoru Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów, br. Kazimierz Synowczyk.
Jak podkreślił ambasador Niels Carl A. Lorijn rzeźba symbolizuje dramat milionów bezdomnych, uchodźców, chorych i cierpiących, marginalizowanych i prześladowanych. – Niech posłuży jako zaproszenie do czynu, do odpowiedzi na Boże wezwanie do otwarcia serc, aby wzajemnie się pocieszać i żyć nasza wiarą pośród tych, którzy najbardziej nas potrzebują – powiedział.
Odsłonięcia ławeczki dokonał Niels Carl A. Lorijn oraz Jerzy Baehr, prezydent Związku Polskich Kawalerów Maltańskich. Rzeźbę poświęcił bp Michał Janocha, przewodniczący Rady ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego Konferencji Episkopatu Polski. – Ławeczka stanęła w niezwykłym miejscu, gdzie spotyka się elegancka stolica ze zwykłą ludzką biedą – powiedział. Dodał, że niezwykle sugestywne jest to, że leżącego na ławce Chrystusa poznajemy tak, jak uczniowie po Zmartwychwstaniu, nie po twarzy, ale po jego ranach.
Podczas uroczystości zostały wręczone medale maltańskie Pro Merito Melitensi siedmiu osobom zasłużonym dla zakonu. Krzyżem Pro Merito Melitensi z Tarczą odznaczono Małgorzatę Sieńczewską za wieloletnią służbę w działalności dyplomatycznej Zakonu Maltańskiego w Polsce. Krzyżem Pro Merito Melitensi odznaczono Zofię Bocheńska, która od wielu lat prowadzi na Saskiej Kępie w Warszawie pomoc w ramach Fundacji św. Jana Jerozolimskiego. Jest to program senioralny oraz stołówka dla osób bezdomnych i potrzebujących, która nawet w okresie pandemii i związanych z nią restrykcji kontynuowała działalność maltańskiej kuchni.
Srebrnymi medalami odznaczono Michała Kwileckiego za koordynację Opłatka Maltańskiego we Wrocławiu i wspieranie dzieł charytatywnych, Hannę Wesołowską-Starzec, za wieloletnie kierowanie projektem Opłatek Maltański oraz dr hab. Mariana Wolskiego, prof. UPJPII za wieloletnie sprawowanie funkcji eksperta Związku Polskich Kawalerów Maltańskich do spraw genealogii i heraldyki.
Medal brązowy otrzymali Magdalena Krzeczunowicz za wsparcie Zarządu i Prezydenta Związku Polskich Kawalerów Maltańskich w codziennej działalności oraz za kierowanie Kancelarią i komunikacją Związku oraz Robert Wielopolski-Fonfara za aktywne wspieranie Fundacji św. Jana Jerozolimskiego w Warszawie w organizacji dorocznego kiermaszu świątecznego oraz pomoc w przygotowaniu i dostarczaniu posiłków podopiecznym Fundacji.
Zakon Maltański
Zakon Św. Jana z Jerozolimy to jedna z najstarszych instytucji zachodniej i chrześcijańskiej cywilizacji. Powstał w Jerozolimie ok. roku 1048 r., jest zakonem świeckim, tradycyjnie o charakterze wojskowym, rycerskim i szlacheckim. Od 1113 r. jest zakonem suwerennym czyli niezależnym od władzy świeckiej i kościelnej. Zakon Maltański jest też suwerennym podmiotem prawa międzynarodowego: posiada własną konstytucję, paszporty, znaczki, organizacje publiczne. Utrzymuje stosunki dyplomatyczne ze 110 państwami, jak również z organizacjami europejskimi i międzynarodowymi.
Zakon Maltański jest neutralny, bezstronny i apolityczny co pozwala mu grać rolę mediatora pomiędzy państwami. W Polsce pojawił się w XII wieku, dzisiaj jedynym oficjalnym jego reprezentantem jest Związek Polskich Kawalerów Maltańskich, który prowadzi działalność pomocową poprzez pięć swoich fundacji. Zakon Maltański bezpośrednio reprezentowany jest w wielu krajach przez swoich ambasadorów – np. w Bośni i Hercegowinie funkcję tę pełni członek Związku Polskich Kawalerów Maltańskich – Paweł Gieryński.
W Polsce ambasadorem zakonu jest Holender Niels Carl Alexander Lorijn, od wielu lat aktywnie zaangażowany w projekty pomocy humanitarnej i ochrony zdrowia w Ameryce Łacińskiej i Europie. Zawodowo związany z bankowością inwestycyjną. Ambasador Niels Lorijn jest również członkiem Najwyższej Izby Kontroli Zakonu Maltańskiego i niedawno otrzymał tytuł Wielkiego Oficera Orderu pro Merito Melitense.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.