„Odważnie szukamy autorytetów” – 14. Pielgrzymka Szkół im. Kard. S. Wyszyńskiego
18 maja 2023 | 09:35 | mir | Jasna Góra Ⓒ Ⓟ
„Odważnie szukamy autorytetów” – to motto 14. Pielgrzymki Szkół im. Kard. S. Wyszyńskiego, która odbyła się na Jasnej Górze. O tym, co znaczy być dziś odważnym człowiekiem, odważnym chrześcijaninem mówił do uczniów i ich wychowawców bp Andrzej Przybylski.
W homilii bp Przybylski podkreślał, że Prymas uczył się ludzkiej, chrześcijańskiej odwagi także na Jasnej Górze, od Matki Bożej, czerpał ją z modlitwy. – Odwaga chrześcijańska to nie jest brak lęku. Odwaga chrześcijańska to jest to, że nawet gdy się po ludzku boję, to wierzę Bogu, że On jest mocniejszy, że jest silniejszy, że wszyscy moi wrogowie mają tylko tyle władzy, ile może im dać Wszechmogący. Nic więcej. Jak jesteś po stronie Jezusa, po stronie Ducha Świętego, to nie musisz się bać. Nigdy nie zapomnijcie, że męstwo i odwaga to jest jeden z siedmiu Darów Ducha Świętego – mówił do młodych bp Przybylski.
– Czasy są trudne, pełne zamieszania, stąd ogromna potrzeba, aby uczyć wartości, na których można budować piękne i dobre życie młodych i Ojczyzny – podkreśla Iwona Czarcińska ze Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Kardynała Stefana Wyszyńskiego, organizatora pielgrzymki. – Myślę, że temat odwagi i autorytetów jest dziś szczególnie ważny. Młodzież jest pogubiona, ma idoli, ale przecież oni nie są autorytetami, więc tutaj u Matki Bożej chcemy szukać tego, co jest stałe, prawdziwe, tego „fundamentu ze skały”, na którym można budować – powiedziała Czarcińska.
– Gdyby żył, na pewno można byłoby się z nim zaprzyjaźnić. Jesteśmy dumni, że chodzimy do szkoły im. bł. Prymasa Wyszyńskiego, ucząc się od niego, że „czas to miłość” – mówili młodzi uczestnicy pielgrzymki. Jak zauważył Maurycy ze Szkoły Podstawowej nr 4 z oddziałami integracyjnymi im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Chełmie, kardynał Wyszyński bardzo często pokazywany jest na zdjęciach z uśmiechem na ustach. – Był przyjaźnie nastawiony do dzieci i lubił z nimi rozmawiać – podkreślał chłopiec.
Joanna Golema, uczennica ostatniej klasy Szkoły Podstawowej im. Kard. Stefana Wyszyńskiego w Głogowie Małopolskim, cieszy się, że „może chodzić do fajnej szkoły”. – Co roku jeździmy na pielgrzymki na Jasną Górę i uczestniczymy w wydarzeniach związanych z Prymasem Tysiąclecia. Bł. Stefan Wyszyński był cudownym i odważnym człowiekiem. Bardzo dużo zrobił dla naszego kraju i można uważać go za autorytet – podkreśliła uczennica.
W pielgrzymce brali udział nie tylko uczniowie i nauczyciele, czy absolwenci, ale i rodzice oraz dziadkowie, bo jak podkreślali jej uczestnicy, ważne jest budowanie międzypokoleniowych więzi, integracja, budowanie wspólnoty.
Anna Huk wicemarszałek województwa podkarpackiego podkreśliła, że szczególnie obecnie w świecie rozchwianych wartości trzeba młodym pokazywać, co jest ważne, że chrześcijaninem się nie bywa, ale jest „człowiekiem Jezusa” na co dzień, w rodzinie, w pracy, w służbie społecznej. – Trzeba siać dobro, robić swoje jak najlepiej, dbać o drugiego człowieka, służyć mu, tego wszystkiego pięknie uczył nas Prymas Wyszyński – mówiła wicemarszałek Huk.
Nie zabrakło też absolwentów. Julia, dziś licealistka z Jarosławia, była uczennicą Szkoły Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Manasterzu. Jak podkreśla nastolatka, pielgrzymki na Jasną Górę to wspaniałe doświadczenie wspólnoty. – Jest tutaj cudowna atmosfera, czujemy więź ze sobą. Jesteśmy rozrzuceni po całej Polsce, a zjeżdżamy się tutaj i łączy nas jeden cel: to poznanie i szerzenie ideałów naszego patrona. To miłość do bliźniego, bo kard. Stefan Wyszyński był osobą, która zawsze miała otwarte serce i wyciągała pomocną dłoń, to jego wiara, która nawet zaprowadziła go do więzienia i jego miłość do Maryi też jest inspirująca – mówiła licealistka.
W ramach spotkania przedstawiono też fragmenty listów nadesłanych przez uczniów – „Dziękuję Ci Prymasie” i wręczono nagrody za najciekawsze prace. To plon 23. Ogólnopolskiego Konkursu Literacko-Plastycznego: Stefan Kardynał Wyszyński – Prymas Tysiąclecia dla uczniów szkół podstawowych.
Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Elżbieta Dmitrowska-Kaduk, podsumowując, powiedziała, że listów napłynęło bardzo dużo i każdy z nich wniósł emocje, refleksje i osobiste rozważania. Magdalena z Rzeszowa i jej bliscy szczególnie wdzięczni są za wyniesienie na tron Papieski Jana Pawła II. Doceniają wielką pokorę i miłość z jaką kard. Wyszyński odnosił się do swego ucznia, którego wybrano papieżem. Aleksandra z Leżajska wrażała wdzięczność za „non possumus” i niezłomną postawę Prymasa wobec nieprzyjaznych władz. – „Pomimo, że poniosłeś wysoką cenę, do końca zostałeś przy swoich przekonaniach” – napisała dziewczynka. Jan i Karolina również z Leżajska dziękowali za jego miłość do Polski i miłość dla ludzi, którzy tego potrzebowali, zwłaszcza dla starszych.
W ramach pielgrzymki odbyło się także spotkanie panelowe, gośćmi specjalnymi były: misjonarka i lekarka opiekująca się trędowatymi Helena Pyz oraz świadek życia kard. Stefana Wyszyńskiego Anna Rastawicka.
– Kochajcie Polskę jak wasz patron – mówiła w swoim przesłaniu do młodych Helena Pyz.
Pielgrzymka odbywa się w pierwszą środę po 12 maja, ponieważ to 12 maja 1946 r. ks. Stefan Wyszyński na Jasnej Górze przyjął sakrę biskupią.
Szkoły noszące imię Prymasa Tysiąclecia zrzeszone są w Stowarzyszeniu Przyjaciół Szkół Kardynała Stefana Wyszyńskiego, działającym przy Instytucie Prymasa Wyszyńskiego. W Polsce jest ponad 200 placówek oświatowych, w tym jeden uniwersytet, których patronem jest kard. Stefan Wyszyński.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.