Odznaczenie dla opozycjonistki
16 czerwca 2011 | 10:06 | wm / ms Ⓒ Ⓟ
Grażyna Pytlak, opozycjonistka i dziennikarka katolicka została odznaczona została przez Prezydenta RP Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.
W uzasadnieniu przyznania odznaczenia podkreślono jej zasługi na rzecz przemian demokratycznych w Polsce. W imieniu prezydenta odznaczenie wręczyła 15 czerwca wojewoda lubuski Helena Hatka.
Podczas uroczystości w lubuskim urzędzie wojewódzkim uhonorowanych zostało Orderami Odrodzenia Polski, Krzyżami Zasługi oraz Medalami za Ofiarność ponad czterdziestu kombatantów i społeczników. Wśród nich są m.in. historyk Władysław Czyżewski uhonorowany za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, za działalność społeczną i kombatancką Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz pośmiertnie Arkadiusz Wasilewski za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.
„Jest to dla mnie najważniejsze w życiu odznaczenie. Ta działalność to były odruchy sumienia, wszystko stawiało się na jedną kartę. Nie ma takiego jednego słowa, by wyrazić o co się walczyło. 30 lat temu nie śniliśmy o wolnej Polsce. Ona była bardzo odległym bytem. Teraz ją mamy, możemy ją zmieniać, poprawiać ale najważniejsze, że ją mamy” – mówiła Pytlak.
„Ja straciłam zdrowie, nie mogłam wrócić do zawodu, straciłam pracę. Żyłam na granicy ubóstwa, co jeszcze można było stracić?” – pytała.
– Można było jeszcze stracić życie i niektórzy je stracili – ich już nie ma – dodała opozycjonistka, autorka niedawno wydanej Encyklopedii „Solidarności”.
Grażyna Pytlak była w latach 1989–1993 redaktorem naczelnym diecezjalnego pisma „Aspekty”, które w latach 1985-1989 r. funkcjonowało jako „Pismo Duszpasterstwa Akademickiego w Gorzowie”.
Od 1987 r. „Aspekty” miały asystenta kościelnego. Pismo nie wychodziło przez kilka miesięcy z powodu działań cenzury w Gorzowie Wlkp. i Szczecinie, domagającej się od ówczesnego ordynariusza diecezji gorzowskiej bp Józefa Michalika zakazu wydawania pisma oraz ujawnienia składu redakcji.
W 1988 r. pismo przekształciło się w „Aspekty – Gorzowski Biuletyn Katolicki”. Redaktorzy i autorzy przestali być anonimowi. Do 1989 pismo traktowane było jako nielegalne i konfiskowano je przy okazji rewizji. W kwietniu 1989 r. ukazał się 37. numer.
Od czerwca 1989 r. „Aspekty” wychodziły jako miesięcznik diecezji gorzowskiej. Od 38 numeru redaktorem naczelnym została Grażyna Pytlak, kierująca redakcją do września 1993 r. Obecnie „Aspekty” są pismem redagowanym w Zielonej Górze i stanowią diecezjalny dodatek do tygodnika „Niedziela”.
Grażyna Pytlak (ur. 1949 r.) w Poznaniu, z zawodu jest inżynierem budownictwa lądowego. W 1981 r. została internowana, a podczas transportu samochód przewożący internowanych z Poznania do Gołdapi uległ wypadkowi, Grażyna Pytlak doznała wielu obrażeń, w wyniku których nigdy nie powróciła do zdrowia.
Grażyna Pytlak powiedziała w rozmowie z KAI, że ze swoją siostrą bliźniaczką urodziły się 2 kwietnia o tej samej porze, o której zmarł Jan Paweł II i jest to dla nich bardzo ważna data, znak z nieba.
Od 1976 r. Grażyna Pytlak była współpracowniczką KOR, kolporterką wydawnictw niezależnych, m.in. „Biuletynu Informacyjnego KOR”, „Bratniaka”, „Drogi”, paryskiej „Kultury”, „Robotnika”, publikacji wydawnictwa NOWa.
Od listopada 1980 r. była redaktorem biuletynu „Solidarność Gorzowska”. W 1982 r została członkiem Diecezjalnego Komitetu Pomocy Osobom Represjonowanym, była współpracownikiem Prymasowskiego Komitetu Pomocy Osobom Pozbawionym Wolności i ich Rodzinom przy parafii św. Marcina w Warszawie. Od początku współredagowała gorzowskie podziemne pismo „Feniks”, była redaktorem podziemnego radia „Solidarność” w Gorzowie Wlkp.
W 1986 r. otrzymała nagrodę od Niezależnej Fundacji Popierania Kultury Polskiej im. Jerzego Bonieckiego Polcul Foudation, działającej w Australii. W 2000 r. wyróżniona odznaką Zasłużony Działacz Kultury.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.