Odznaka honorowa dla biskupa polowego
19 lipca 2012 | 13:29 | kos / rk Ⓒ Ⓟ
Biskup polowy WP Józef Guzdek przewodniczył Mszy św. w katedrze polowej w intencji kadry dowódczej, żołnierzy i pracowników Batalionu Reprezentacyjnego Wojska polskiego.
W homilii ordynariusz wojskowy dziękował żołnierzom za godne reprezentowanie wojska podczas uroczystości państwowych i religijno-patriotycznych. Podczas Mszy św. ppłk Wojciech Erbel, dowódca jednostki wręczył biskupowi polowemu honorową odznakę Batalionu.
W homilii bp Guzdek podkreślił, że świadkami służby żołnierzy Batalionu są często miliony obywateli, a ich praca jest odpowiedzialna i niezwykle trudna z uwagi na dużą liczbę uroczystości, w których biorą udział. Przyznał, że mijając Grób Nieznanego Żołnierza zawsze myśli o pełniących tam wartę żołnierzach. Podziękował żołnierzom za ich służbę na rzecz godnego reprezentowania polskiej armii. – To właśnie przez was postrzega przeciętny obywatel wojsko: jego elegancję, wyprasowany mundur, odpowiedni szyk – powiedział.
Bp Guzdek podkreślił, że źródła sił do pełnienia służby mogą zawsze odnaleźć w wierze. – To właśnie do nas mówi dzisiaj Chrystus: „przyjdźcie utrudzeni obciążeni a ja was pokrzepię”. Po to człowiek przychodzi do świątyni, żeby zyskać nowe motywy, żeby Bóg go podniósł, pokrzepił, żeby z większą radością i ochotą wykonywał to, co do niego należy. Człowiek wierzący nigdy nie jest samotny, nawet w najtrudniejszych chwilach może liczyć na pokrzepienie ze strony Pana Boga. W zwyczajnym życiu odniesienie do Boga sprawia, że człowiek jest mocniejszy i więcej potrafi – powiedział.
Ordynariusz wojskowy podziękował także za obecność i posługę żołnierzy podczas nabożeństw sprawowanych w katedrze polowej. – To jest jedyny kościół w naszej ojczyźnie, gdzie liturgia jest niepowtarzalna, a dzieje się to dzięki waszej posłudze – stwierdził. Zachęcał żołnierzy, by patrzyli na swoją służbę przez pryzmat powołania. Na koniec życzył, aby wypełniana z „elegancją i pasją służba” spotykała się z wdzięcznością przełożonych i społeczeństwa.
Mszę św. koncelebrowali z bp. Guzdkiem ks. płk Krzysztof Wylężek, kapelan Batalionu, ks. płk Jan Domian, ks. płk Zbigniew Kępa oraz ks. mjr Mateusz Hebda. W Eucharystii licznie uczestniczyli żołnierze i pracownicy Batalionu Reprezentacyjnego. Obecni byli także emerytowani żołnierze i pracownicy jednostki, m.in. płk Zbigniew Łabędzki, pierwszy dowódca Kompanii Reprezentacyjnej WP.
Po Komunii ppłk Wojciech Erbel podziękował za sprawowaną Eucharystię i wręczył biskupowi polowemu Honorową Odznakę Batalionu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego.
Po zakończonej Mszy św. żołnierze udali się na Plac Piłsudskiego i na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza złożyli kwiaty.
Ks. Krzysztof Wylężek powiedział KAI, że posługa kapelana wśród żołnierzy Batalionu nie różni się od pracy kapelana w innych jednostkach wojskowych. – Podobnie jak inni kapelani staram się zapewnić żołnierzom posługę sakramentów, wspieram i modlę się w ich intencji. Czasem potrzebna jest rozmowa wychowawcza, czasem tylko kilka chwil spędzonych razem, choć z uwagi na częste wyjazdy nie jest to łatwe – podkreślił.
Batalion Reprezentacyjny Wojska Polskiego rozpoczął funkcjonowanie 1 stycznia 2001 r. na mocy decyzji Ministra Obrony Narodowej i rozkazu Szefa Sztabu Generalnego WP jako samodzielna jednostka wojskowa podporządkowana Dowódcy Garnizonu Warszawa. Od 1 stycznia 2009 r. w skład batalionu wszedł Szwadron Kawalerii Wojska Polskiego jako konny pododdział reprezentacyjny. Minister ON 7 września 2009 r. ustanowił dzień 20 lipca dorocznym świętem Batalionu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego.
Do głównych zadań Batalionu należą zabezpieczanie zgodnie z ceremoniałem wojskowym uroczystości państwowych, wojskowych i patriotyczno-religijnych, realizowanie zadań reprezentacyjnych przy siedzibie Prezydenta RP oraz podczas wizyt oficjalnych składanych Prezesowi Rady Ministrów, reprezentowanie w uroczystościach najwyższej rangi Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych i Marynarki Wojennej.
Żołnierze Batalionu pełnią również służbę wartowniczą przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie oraz przed Pałacem Prezydenckim. Wcześniej jako żołnierze Kompanii Reprezentacyjnej zabezpieczali m.in. wizyty apostolskie papieży Jana Pawła II i Benedykta XVI, za co śp. biskup polowy Tadeusz Płoski uhonorował ich 2007 r. Dyplomem Benemerenti Ordynariatu Polowego WP.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.