Oferta Instytutu Teologicznego dla seniorów i osób w średnim wieku
21 września 2011 | 11:33 | rk Ⓒ Ⓟ
Studia teologiczne licencjacko-magisterskie, pogłębianie wiedzy nt. muzyki kościelnej czy studium biblijno-patrystyczne – to tylko niektóre z ofert Instytutu Teologicznego im. św. Jana Kantego w Bielsku-Białej adresowanych do osób świeckich i duchownych. Działająca od 1994 roku uczelnia ma status wyższej szkoły kościelnej i jest afiliowana do Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.
Jak zaznacza dyrektor Instytutu ks. prof. Tadeusz Borutka, w tym roku placówka we współpracy z Uniwersytetem III wieku w Bielsku-Białej organizuje otwarte wykłady z tematyki religijnej dla seniorów i osób w średnim wieku.
„To propozycja dla tych, którzy są zainteresowani pogłębianiem wiedzy z wybranych dziedzin filozofii, historii, teologii, biblistyki czy psychologii. Sam jestem zapraszany na wykłady w ramach Uniwersytetu III wieku przy bielskiej Akademii Techniczno Humanistycznej i podziwiam ogromne zainteresowanie osób starszych tematyką tematyką religijną” – zauważa profesor.
Wykłady dla seniorów będą się odbywać od października br. do czerwca 2012 roku w każdy drugi wtorek miesiąca o godz. 15.00 w sali konferencyjnej bielskiej Kurii biskupiej.
Ks. Borutka przypomina, że głównym kierunkiem na uczelni jest licencjacko magisterski – dla osób pragnących poznać filozofię i teologię. „Kierunek ma profil specjalizacji pedagogiczno-katechetycznej, a więc można tu zdobyć, potrzebne do prowadzenia zajęć w szkołach, kwalifikacje pedagogiczne. Sporym zainteresowaniem cieszą się także podyplomowe studia patrystyczno-biblijne oparte na wykładach z dziedziny biblistyki, egzegezy biblijnej i patrystyki” – dodaje duchowny.
Studia teologiczne na bielskiej uczelni mają cykl dwuetapowy. Pierwszy obejmuje zakres wyższych studiów zawodowych i polega na uzyskaniu stopnia licencjata zawodowego. Następnie istnieje możliwość kontynuowania na miejscu studiów magisterskich. Absolwenci po otrzymaniu absolutorium, złożeniu pracy i jej obronie, otrzymują stopień i dyplom magistra teologii.
Każdy student zobowiązany jest do podjęcia zajęć w ramach jednej wybranej przez siebie specjalizacji: resocjalizacji, środków społecznego przekazu, katechetyczno-pedagogicznej, administracji lub turystyki kościelnej.
Instytut Teologiczny im. Św. Jana Kantego w Bielsku-Białej powołał do istnienia ordynariusz bielsko-żywiecki bp Tadeusz Rakoczy dekretem z 24 czerwca 1994 roku. Uroczysta inauguracja nowego roku akademickiego na uczelni ma odbyć się 7 października.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.