Drukuj Powrót do artykułu

Oficjalna ceremonia powitania papieża Franciszka w Tallinie

25 września 2018 | 15:32 | tom (KAI) / pz | Tallin Ⓒ Ⓟ

Sample Fot. Estonian Foreign Ministry

Oficjalna ceremonia powitania papieża Franciszka w Estonii odbyła się przed Pałacem Prezydenckim w Tallinie.

Przed rezydencją prezydencką odegrano hymny Watykanu i Łotwy. Franciszek przywitał się z przedstawicielami estońskich władz państwowych i lokalnych. Po wejściu do pałacu papież wpisał się do Księgi Honorowej.

W prezencie Ojciec Święty ofiarował obraz z widokiem Watykanu.

Potem odbyła się prywatna rozmowa z głową estońskiego państwa, Kersti Kaljulaid. Po rozmowie przeszli do Ogrodu Różanego, gdzie odbędzie się spotkanie z władzami.

Dziś rano, przed opuszczeniem nuncjatury apostolskiej w Wilnie i wyjazdem na lotnisko papież otrzymał w prezencie drewnianą rzeźbę “zamyślonego Chrystusa”, dzieło litewskiego rzeźbiarza Andriausa Kaziukonio. Na lotnisku odbyła się uroczystość pożegnalna z udziałem pani prezydent Dalii Grybauskaité. Było też obecnych ok. 200 wolontariuszy, którzy wykonali na cześć papieża piosenkę. Dwoje z nich ofiarowało Ojcu Świętemu pamiątkowy prezent.

Lecąc z Wilna do Tallina papież wysłał dwa telegramy do prezydenta Litwy i Łotwy, Dali Grybauskaité i Raimonda Vejonisa, w których podziękował za serdeczne przyjęcie i prosi Boga o błogosławieństwo pokoju i radości dla ich krajów.

Kościół katolicki w Estonii liczy obecnie niespełna 6 tys. wiernych (na 1,3 mln mieszkańców kraju), skupionych w 10 parafiach. Według danych z kwietnia 2018 r., pracę duszpasterską wśród nich pełni jeden biskup, 12 księży diecezjalnych i zakonnych (dominikanów), 18 sióstr zakonnych (brygidek, niepokalanek, misjonarek miłości i felicjanek) i jeden brat zakonny (dominikanin). Działa tam też prałatura personalna Opus Dei (której numerariuszem jest bp Jourdan) i założone w 2016 r. diecezjalne seminarium misyjne „Redemptoris Mater” (pierwsze seminarium duchowne w historii Estonii!). W Tallinie ma swą siedzibę Caritas Estonia, zaś w Tartu i Kodasemie czynne są katolickie ośrodki wychowawcze.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.