Ogólnopolski Turniej Piłki Nożnej Olimpiad Specjalnych
30 września 2011 | 15:29 | ra Ⓒ Ⓟ
Ponad 180 sportowców z niepełnosprawnością intelektualną przybyło do Sanktuarium Maryjnego w Licheniu Starym. Wszystko za sprawą XII Ogólnopolskiego Turnieju Piłki Nożnej Olimpiad Specjalnych, który do niedzieli, 2 października, trwa w Koninie. Piłkarze wraz z trenerami, opiekunami i wolontariuszami zamieszkali w Domu Pielgrzyma „Arka” znajdującym się na terenie licheńskiego sanktuarium. Patronat honorowy nad imprezą objął Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych Jarosław Duda.
Po raz siódmy Ogólnopolski Turniej Piłki Nożnej Olimpiad Specjalnych odbywa się w Koninie, a już drugi rok z rzędu sportowcy zamieszkali w Domu Pielgrzyma „Arka”.
„To niezwykle istotne, że możemy zakwaterować wszystkich uczestników w jednym miejscu. Turniej rozgrywany jest co roku i większość zawodników z poszczególnych województw świetnie się zna, stąd też przyjazd i możliwość mieszkania razem powoduje, że przyjaźnie się odnawiają, a dzięki temu życie naszych podopiecznych może choć na chwile zmienić się na lepsze” – powiedział Piotr Grzelak, organizator turnieju.
W zawodach biorą udział sportowcy-amatorzy z całego kraju. Jak podkreśla Piotr Grzelak poza kwestią czystej sportowej rywalizacji ważny jest także aspekt integracyjny. Podopieczni ośrodków szkolno-wychowawczych biorą także czynny udział w organizacji turnieju, m.in. poprzez pomoc sędziom zawodów.
Uroczyste rozpoczęcie XII Ogólnopolskiego Turnieju Piłki Nożnej Olimpiad Specjalnych odbyło się wczoraj w Hali Rekreacyjno-Sportowej RONDO w Koninie. Uroczysta ceremonia otwarcia przebiegała zgodnie z ceremoniałem Olimpiad Specjalnych. W części artystycznej wystąpili uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno–Wychowawczego w Koninie i Borzęciczkach.
Mecze turniejowe odbywają się od piątku, 30 września, do niedzieli 2 października, w godzinach 9.00 do 16.30 na stadionie miejskim przy ul. Dmowskiego 4 w Koninie.
Ostatniego dnia zmagań turniejowych, tj. w niedzielę 2 października, o godz. 11.30, również na stadionie przy ul. Dmowskiego 4, turniej zakończy uroczysta ceremonia medalowa.
Jeszcze dziś, w trakcie zawodów, uczestnicy będą mogli zobaczyć pokaz przygotowany przez Państwową Straż Pożarną w Koninie, Komendę Miejską Policji w Koninie, sprawdzić swoje umiejętności jazdy na rowerze na miasteczku ruchu drogowego przygotowanym przez koniński Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego.
Organizatorem XII Ogólnopolskiego Turnieju Piłki Nożnej Olimpiad Specjalnych jest Oddział Regionalny Olimpiady Specjalne Polska Wielkopolskie – Konin.
Współorganizatorami są: Specjalny Ośrodek Szkolno–Wychowawczy w Koninie, MOSiR Konin, Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Koninie oraz Gimnazjum nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Ślesinie. Pomocy woluntarystycznej udzielili wolontariusze oraz uczniowie Zespołu Szkół Medycznych w Koninie, I Liceum Ogólnokształcącego w Koninie oraz Gimnazjum nr 1 w Sztumie.
Olimpiady Specjalne Polska to sportowa organizacja pożytku publicznego działająca na rzecz osób z niepełnosprawnością intelektualną. Misją Olimpiad Specjalnych jest zapewnienie osobom z niepełnosprawnością intelektualną od ósmego roku życia wzwyż całorocznego cyklu treningów i zawodów sportowych w różnych olimpijskich dyscyplinach sportowych. Ta forma aktywności wpływa na rozwój sprawności fizycznej, daje sposobność demonstrowania odwagi, doświadczania radości i dumy z własnych sportowych osiągnięć.
Hasłem, które przyświeca uczestnikom Olimpiad Specjalnych, jest zdanie: „Pragnę zwyciężyć, lecz jeśli nie będę mógł zwyciężyć, niech będę dzielny w swym wysiłku.”
W Polsce w 18 Oddziałach Regionalnych Olimpiad Specjalnych trenuje ponad 17 tysięcy sportowców. W codziennych treningach sportowcom pomagają trenerzy i wolontariusze. Każdego roku niepełnosprawni intelektualnie sportowcy biorą udział w ponad 200 zawodach i imprezach sportowych.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.