Ojcem Dnia Judaizmu w Polsce jest abp Gądecki
17 stycznia 2020 | 06:03 | BP KEP, wm / hsz | Poznań Ⓒ Ⓟ
„Nieformalnym patronem dialogu z judaizmem jest św. Jan Paweł II. Drugą osobą w Polsce, która ma ogromne zasługi dla kontynuowania i rozwijania tego dialogu jest abp Stanisław Gądecki. Jest on ojcem Dnia Judaizmu w Polsce – podkreślił abp Henryk Muszyński odbierając 15 stycznia w Poznaniu „Menorę Dialogu” w uznaniu zasług „za zbliżanie ludzi, kultur, religii i narodów”.
Abp Muszyński – jak czytamy w depeszy KAI relacjonującej to wydarzenie – nazwał Przewodniczącego Episkopatu Polski „ojcem Dnia Judaizmu” w Polsce, „drugim po papieżu”. Zwrócił uwagę na rolę, jaką w prowadzeniu dialogu z judaizmem odegrał abp Stanisław Gądecki: „Chcę to podkreślić z głębokiej potrzeby serca. Nie tylko towarzyszył mi od samego początku. Prowadziliśmy razem ten dialog. Tam, gdzie ja nie mogłem być z jakichś innych względów, reprezentował mnie ks. abp Gądecki. Prowadził ten dialog, rozwijał i naprawiał to, co można. Jest on w pewnym sensie ojcem Dni Judaizmu w naszej ojczyźnie” – zaznaczył abp Muszyński.Powiedział też jak wyglądał początek dialogu z judaizmem w Polsce: „Zaczęliśmy od publikacji dokumentów Kościoła i Jana Pawła II i tam, gdzie nie było innej możliwości odwoływałem się do Jana Pawła II. W tym sensie papież jest nieformalnym, ale prawdziwym fundamentem dialogu polsko-żydowskiego”.
Abp Henryk Muszyński zaznaczył, że dla biblisty „Menora Dialogu” ma ogromne znaczenie. „Nazywam dialog najbardziej pierwotną formą relacji Boga z ludźmi. Taki był np. dialog z Adamem i Ewą. Naszym zadaniem jest pielęgnowanie wzajemnego zaufania w stosunku do siebie, wzajemnego szacunku. A ponieważ jestem +weteranem+ dialogu chrześcijańsko-judaistycznego, dlatego prawdopodobnie ktoś sobie o mnie przypomniał. Ale tu nie chodzi tylko o mnie, lecz o cały zespół, który był na początku i kładł fundamenty, rozpoczynając tę drogę” – powiedział.
„Menorę Dialogu” wręczono w ramach obchodów Dnia Judaizmu. Nagroda jest przyznawana za „zbliżanie ludzi, kultur, religii i narodów”. Do tej pory wręczono ją czterem osobom. „Menorą z Dialogu” uhonorowano: Przewodniczącego Episkopatu Polski abp. Stanisława Gądeckiego i naczelnego rabina Polski Michaela Schudricha w 2007 r. oraz prof. Władysław Bartoszewski w 2008 r. W 2020 roku wyróżniono właśnie abp. Henryka Muszyńskiego.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.