Ok. 130 przedsiębiorców pielgrzymowało do krakowskich Łagiewnik
06 grudnia 2010 | 10:07 | dziar Ⓒ Ⓟ
Blisko 130 przedsiębiorców z różnych stron Polski uczestniczyło w niedzielę w VII pielgrzymce Duszpasterstwa Przedsiębiorców i Pracodawców ‘Talent’ do sanktuarium Miłosierdzia Bożego w krakowskich Łagiewnikach. Wspólnej modlitwie i spotkaniu przewodniczył kard. Stanisław Nagy SCJ.
Pielgrzymowanie członków ‘Talentu’ rozpoczęła Msza św. w sanktuarium, sprawowana przez księży sercanów – animatorów duszpasterstwa, a przewodniczył jej i powiedział homilię kard. Nagy.
W homilii zachęcił do zrobienia w duchu adwentowym bilansu z minionego roku – do podsumowania przez obecnych przedsiębiorców jakości ich pracy, stosunku do pracowników, troski o talenty. Podkreślił, że „Bóg nie jest przeciwko bogaceniu się”, ale zarazem „nie znosi bogacenia się za wszelką cenę”.
W Auli im. Jana Pawła II przy bazylice uczestnicy pielgrzymki wysłuchali konferencji dr. Andrzeja Sionka pt. „Praca – przeznaczenie czy więzienie?”. – „Praca, jakikolwiek nie byłby jej charakter, staje się duchowym doświadczeniem, jeśli czujemy, że Bóg nas tutaj ustawił” – mówił dr Sionek. Zachęcał do „wprowadzania dynamicznej wiary w miejsce pracy”. Prelegent, z wykształcenia fizyk i teolog, jest od lat zaangażowany w działalność ewangelizacyjną.
Po konferencji odbył się koncert fortepianowy Janusza Kohuta, który wykonał kilkanaście własnych utworów. Zostały także wręczone cztery wyróżnienia, w tym jedno dla portalu „Opoka”.
„Nasza oferta duszpasterska jest adresowana przede wszystkim do właścicieli małych i średnich przedsiębiorstw” – mówi KAI ks. Grzegorz Piątek, ogólnopolski koordynator duszpasterstwa. „Planujemy stworzyć program tematów do dyskusji w małych grupach podczas spotkań w diecezjach. Będzie on także udostępniany na płytach DVD.
Ks. Piątek uważa, że ostatnie lata to był czas na poznawanie członków duszpasterstwa i dopracowania problematyki formacyjnej, która byłaby dla nich interesująca.
Duszpasterstwo ‘Talent’ od początku prowadzą księża sercanie. Inicjatywa zrodziła się wśród osób świeckich, a wcielił ją w życie Marek Świeży, przedsiębiorca z Gdowa. Pierwsze spotkanie odbyło się w grudniu 1999 r. Rokrocznie członkowie ‘Talentu’ uczestniczą w dniach skupienia, warsztatach, szkoleniach, pielgrzymkach. Regularne spotkania w mniejszych grupach odbywają się np. w: Krakowie, Koszycach Małych k. Tarnowa, Dębicy, Piekarach Śląskich, Lublinie, Bielsku-Białej, Warszawie, Kotlicach k. Chmielnika. Niesłabnącą popularnością cieszą się rekolekcje wielkopostne, organizowane równolegle w: Gródku n. Dunajcem dla ok. 80 osób, w Kazimierzu n. Wisłą (40 osób), w Zakopanem (30 osób).
W ciągu roku odbywają się także tzw. dni refleksji dla małżeństw i warsztaty na temat firmy rodzinnej – w Zakopanem. Tradycyjnie nowy rok liturgiczny ‘Talent’ rozpoczyna od pielgrzymki do Łagiewnik w pierwszą niedzielę Adwentu, z udziałem zazwyczaj ok. 140 osób. Mniej liczna jest pielgrzymka do Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu organizowana 1 maja razem z NSZZ Solidarność. Sprawnie funkcjonuje strona internetowa duszpasterstwa, cztery razy w roku ukazuje się biuletyn "Talent".
Regularny kontakt mailowy jest utrzymywany co najmniej z 1200. osobami, newslettery rozsyłane są do ok. do 1300 osób.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.