Do Kielc szlakiem Kadrówki
06 sierpnia 2017 | 14:29 | Kielce / dziar / bd Ⓒ Ⓟ
Z krakowskich Oleandrów ok. 300 osób wyruszyło dzisiaj w 52. marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej. Członkowie grup rekonstrukcyjnych, organizacji strzeleckich czy harcerze przez tydzień zmierzają w stronę Kielc, wspominając szlak bojowy formacji utworzonej w 1914 r. przez Józefa Piłsudskiego. 2017 r. Sejm ustanowił Rokiem Marszałka Piłsudskiego z racji 150. rocznicy urodzin.
Uczestnicy marszu po drodze odwiedzą kilka miejscowości związanych z czynem legionowym i niepodległościowym. Dzisiaj punktem docelowym są Słomniki, gdzie będzie ognisko, spotkanie z mieszkańcami i nocleg. Kolejne etapy to Miechów, Wodzisław, Jędrzejów, Choiny, Chęciny, Szewce.
Kadrówka wejdzie do Kielc 12 sierpnia. Ok. południa piechurzy będą na ulicy Husarskiej, w godzinę później dotrą przed pomnik Czwórki Legionowej. – „O godzinie 14 już wszyscy będziemy na placu Wolności, gdzie odbędzie się ostatni apel z przedstawicielami władz. Wtedy wręczymy też najważniejsze odznaczenie dla uczestników Marszu Kadrówki potocznie zwane „blachą” – mówi komendant marszu Dionizy Krawczyński. W tym roku ok. 30 osób wyróżnionych zostanie odznaką lub medalem za wielokrotny udział w dorocznym wydarzeniu.
W ostatni weekend w Krakowie odbywały się liczne uroczystości inaugurujące Marsz Szlakiem Pierwszej Kompanii Kadrowej.
W sobotę 5 sierpnia uczestnicy wzięli udział w porannym apelu w Kwaterze Legionowej Cmentarza Rakowieckiego, a potem – z asystą wojskową i orkiestrą przeszli z Oleandrów na Wawel. Tam uczestniczyli w apelu w Krypcie pod Wieżą Srebrnych Dzwonów i złożyli kwiaty na grobie marszałka Józefa Piłsudskiego. Wieczorem natomiast na krakowskim Małym Rynku była lekcja śpiewania piosenek legionowych i odprawa dowódców plutonów oraz drużyn marszowych. Dzień zakończył się capstrzykiem o godzinie 23.00.
W sierpniu 1914 r. utworzona przez marszałka Józefa Piłsudskiego kompania wyruszyła do Kielc, obalając po drodze słupy graniczne zaborów rosyjskiego i austriackiego. Kadrowa była pierwszym od zakończenia powstania styczniowego regularnym oddziałem armii polskiej. Dała początek Legionom Polskim, które swym wysiłkiem zbrojnym w latach I wojny światowej przyczyniły się do odzyskania niepodległości w 1918 roku. Dla upamiętnienia tego wydarzenia odbywa się Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej, która pokonuje 160 kilometrów. Pierwszy marsz drużyn strzeleckich z Krakowa do Kielc zorganizowano w 1924 r. Przed wojną odbyło się 15 marszów. W PRL przez dziesięciolecia marsze były zakazane. Wznowiono je w 1981 r.
Wśród uczestników marszu są harcerze, żołnierze z jednostek Wojska Polskiego dziedziczących tradycje legionowe, kawalerzyści, a także młodzież ze Związku Strzeleckiego „Strzelec” i uczniowie szkół noszących imię Józefa Piłsudskiego.
Tegoroczny marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej upamiętnia 150. rocznicę urodzin marszałka Józefa Piłsudskiego oraz 80. rocznicę usypania kopca Józefa Piłsudskiego na krakowskim Sowińcu.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.