Olsztyn: Cud Bożego Miłosierdzia możemy nazwać Paschą życia
11 kwietnia 2020 | 22:31 | ks. mas | Olsztyn Ⓒ Ⓟ
W konkatedrze św. Jakuba w Olsztynie pod przewodnictwem arcybiskupa Józefa Górzyńskiego, metropolity warmińskiego odbyła się liturgia Wigilii Paschalnej. Homilie wygłosił ks. kan. dr Mariusz Falk.
W olsztyńskiej katedrze Wigilia Paschalna rozpoczęła się od zapalenie Paschału, który symbolizuje zmartwychwstałego Chrystusa. Z racji epidemii nie odbyła się się liturgia poświęcenia ognia. W dalszej części nabożeństwa odbyła się liturgia słowa. Ukazująca całą historię zbawienia, poczynając od stworzenia świata, przez wyjście Izraelitów z niewoli egipskiej, proroctwa zapowiadające Mesjasza, aż do Ewangelii o Zmartwychwstaniu Jezusa.
W swojej homilii ks. Falk mówił, że przeżywane dzisiaj przez nas Wydarzenie Paschalne poprzedzały inne Paschy naszego życia, które nie miałyby miejsca, gdyby nie to, co tu i teraz liturgicznie celebrujemy. – Sięgnijmy choćby do naszego poczęcia. Ten niezwykły cud Bożego Miłosierdzia możemy nazwać Paschą życie. Oto Bóg w swojej wszechmocy powołał nas do życia wiecznego, o czym przypomina nam Księgi Rodzaju w słowach: Stworzył więc Bóg człowieka na swój obraz, na obraz Boży go stworzył – zaznaczył kaznodzieja.
– W roku duszpasterskim poświęconym Eucharystii pragnę wyraźnie podkreślić, że Misterium Paschalne najpełniej przeżywamy podczas celebracji każdej Mszy świętej. To w Niej dokonuje się cud przemiany chleba w autentyczne Ciało i wina w autentyczną Krew Zmartwychwstałego Pana. Sprawując Eucharystię celebrujemy Mękę, Śmierć, Zmartwychwstanie, oraz Wniebowstąpienie Jezusa Chrystusa, Syna Bożego. Jeżeli poważnie traktujemy swoje powołanie ku wieczności z Bogiem w Niebie, to powinniśmy tak często, jak jest to tylko możliwe uczestniczyć w Zgromadzeniu Eucharystycznym, aby nasze całe życie stało się życiem na wzór Zmartwychwstałego Pana. Inaczej mówiąc, całe nasze życie powinno stać się jednym niekończącym się pragnieniem zjednoczenia się z Jezusem Chrystusem Eucharystycznym – mówił ks. Falk.
Po homilii, z racji epidemii, nie odbyła się liturgia poświęcenia wody, zgromadzeni odnowili tylko przyrzeczenia chrzcielne. Ostatnim punktem Wigilii Paschalnej była liturgia eucharystyczna, która zakończyła się uroczystym błogosławieństwem.
Wigilia Paschalna rozpoczyna świętowanie Zmartwychwstania Pana Jezusa. Stanowi ona centralny moment Triduum Paschalnego. Jest najważniejszą i najpiękniejszą celebracją w całym roku liturgicznym. Dokonuje się Zwycięstwo Chrystusa nad grzechem, szatanem i śmiercią.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.