Olsztyn: czas modlitwy, postu i jałmużny
17 lutego 2021 | 22:05 | aw | Olsztyn Ⓒ Ⓟ
Na rozpoczęcie Wielkiego Postu, w Środę Popielcową, w konkatedrze św. Jakuba w Olsztyna arcybiskup Józef Górzyński, metropolita warmiński przewodniczył Mszy św. z obrzędem posypania głów wiernych popiołem. W tym dniu w archidiecezji warmińskiej po raz kolejny rozpoczęła się też Wielkopostna Liturgia Stacyjna. Pierwszym Kościołem Stacyjnym była konkatedra św. Jakuba w Olsztynie.
– Czas Wielkiego Postu, który dziś rozpoczynamy, naznaczony jest doświadczeniem pandemii i ograniczeń – mówił na wstępie liturgii abp Józef Górzyński. – Niezależnie od nich podejmujemy to, co należy do nas, kiedy myślimy o dobrym przygotowaniu się do Świąt Paschalnych. Dzieło odkupienia, którego nie wystarczy rozważyć, a w które trzeba wejść, wymaga od nas właściwej postawy. Wchodzimy w nie, naśladując Chrystusa Pana. Te czterdzieści dni to naśladowanie Jego wyjścia na pustynię, nim rozpoczął drogę nauczania Ewangelii, to czas nawrócenia. Pochylmy głowy przy posypywaniu ich popiołem, abyśmy wsłuchani w słowo Boże przeżyli ten czas jak najowocniej – mówił abp Górzyński.
Środą Popielcową w archidiecezji warmińskiej po raz kolejny rozpoczęły się także Wielkopostne Liturgie Stacyjne. Jest to nawiązanie do starożytnej tradycji rzymskiej, która polega na podjęciu 40-dniowej praktyki nawiedzania poszczególnych, wyznaczonych do tego celu kościołów, w których trwać będzie całodzienna modlitwa, prowadzona według specjalnego, wspólnego dla wszystkich schematu. Tradycja rzymska kościołów stacyjnych zrodziła się na przełomie IV i V wieku i trwała do okresu tzw. niewoli awiniońskiej (XIV. wiek). Została wznowiona w wieku XX.
W archidiecezji warmińskiej każdego dnia Wielkiego Postu (z wyłączeniem niedziel oraz Wielkiego Tygodnia) w jednym z kościołów będzie przygotowana specjalna liturgia z nabożeństwami wielkopostnymi i możliwością skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania. Pierwszym Kościołem Stacyjnym w archidiecezji warmińskiej była dziś konkatedra św. Jakuba w Olsztynie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.