Olsztyn: dwadzieścia pięć lat Caritas archidiecezji warmińskiej
30 listopada 2014 | 15:37 | Rozmawiał ks. Maciej Bartnikowski Ⓒ Ⓟ
30 listopada przypada dwudziesta piąta rocznica reaktywowania Caritas archidiecezji warmińskiej. O jej działalności i prowadzonych ośrodkach, mówi KAI ks. Paweł Zięba, dyrektor warmińskiej Caritas.
KAI: Mija 25 lat działalności warmińskiej Caritas. Co wchodzi w zakres tej działalności?
Ks. Paweł Zięba: To przede wszystkim troska o bezdomnych i najuboższych mieszkańców regionu: wydawanie żywności, prowadzenie jadłodajni, łaźni, odzieżowni, przychodni lekarskiej. Prowadzimy również Ośrodek Interwencji Kryzysowej dla Kobiet i ich Dzieci Ofiar Przemocy w Rodzinie, Dom Samotnej Matki, Rodzinne Domy Dziecka, gdzie znajdują schronienie osoby, których bezpieczeństwo fizyczne, psychiczne a nawet życie jest zagrożone. Pod opieką Caritas znajdują się również dwa Okna Życia: w Olsztynie i w Kętrzynie.
Warmińska Caritas działa także na rzecz osób bezrobotnych, prowadząc Biuro Aktywizacji Bezrobotnych, na rzecz dzieci zagrożonych wykluczeniem społecznym współprowadząc z parafiami i samorządami lokalnymi świetlice socjoterapeutyczne, na rzecz niepełnosprawnych, którzy znajdują swoją przystań w Warsztatach Terapii Zajęciowej czy Środowiskowym Domu Samopomocy oraz na rzecz osób uzależnionych w ramach Archidiecezjalnego Ośrodek Pomocy Uzależnionym.
Ważnym elementem funkcjonowania Caritas w naszej Archidiecezji jest działalność lecznicza, w ramach której świadczy opiekę długoterminową i paliatywną a także podstawową opiekę zdrowotną oraz prowadzi wypożyczalnie sprzętu ułatwiającego opiekę nad osobami przewlekle unieruchomionymi lub terminalnie chorymi przebywającymi w domu.
KAI: Kto oprócz pracowników zatrudnionych w agendach Caritas, wspiera waszą działalność?
Ks. Paweł Zięba: Zatrudniamy 200 pracowników. Dodatkowo działania prowadzone przez Caritas Archidiecezji Warmińskiej wspierane są przez licznych wolontariuszy. Na terenie diecezji wolontariat Caritas funkcjonuje w 2 podstawowych formach: Parafialnych Zespołach Caritas, w ramach których prawie 1000 osób niestrudzenie pochyla się nad potrzebującymi oraz Szkolnych Kołach Caritas, które zrzeszają 1500 członków angażujących się w różne akcje Caritas.
KAI: Jak w liczbach przedstawia się działalność warmińskiej Caritas w ciągu roku?
Ks. Paweł Zięba: Czterdzieści tysięcy posiłków, tysiąc ton żywności, kilkadziesiąt tysięcy osób objętych pomocą oraz prawie 100 tysięcy wizyt w domu chorych i umierających to roczny zakres działalności warmińskiej Caritas.
KAI: Kiedy odbędą uroczystości związane ze srebrnym jubileuszem warmińskiej Caritas?
Ks. Paweł Zięba: Główne obchody zaplanowane są na kwiecień 2015 r. Obecnie planujemy przybliżyć działalność naszej Caritas przez audycje w mediach i prezentacje naszych ośrodków: cykl reportaży w tygodniku „Posłaniec Warmiński” wydawanym jako dodatek do Gościa Niedzielnego i lokalnych mediach. Chcemy ukazać różnorodność działań i osób zaangażowanych w służbę drugiemu człowiekowi.
Przy tej okazji pragnę podziękować wszystkim ludziom dobrej woli za wszelkie dobro, życzliwość i pomoc. Naszym zamiarem jest, aby obchody 25-lecia warmińskiej Caritas były świętem przede wszystkim wolontariuszy i osób zaangażowanych w działalność charytatywną, okazją do podziękowania tym, którzy poświęcają swój czas dla dobra innych, i przez to zasługują na naszą wdzięczność i uznanie. Mam nadzieję, że w ten sposób uda się nam przypomnieć o pięknie pomagania innym i możliwości zaangażowania się w to dzieło w ramach Parafialnych Zespołów Caritas.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.