Olsztyn: liturgia Wigilii Paschalnej w konkatedrze św. Jakuba
17 kwietnia 2022 | 00:12 | mso | Olsztyn Ⓒ Ⓟ
W konkatedrze św. Jakuba w Olsztynie pod przewodnictwem abp. Józefa Górzyńskiego, metropolity warmińskiego, odbyła się liturgia Wigilii Paschalnej. Rozpoczyna ona świętowanie Zmartwychwstania Pana Jezusa. Stanowi centralny moment Triduum Paschalnego. Jest najważniejszą i najpiękniejszą celebracją w całym roku liturgicznym, gdy dokonuje się zwycięstwo Chrystusa nad grzechem, szatanem i śmiercią.
Homilię podczas liturgii wygłosił ks. kan. prof. Ryszard Sztychmiler. – Dzisiaj centralnym znakiem Liturgii Paschalnej jest woda, ryt błogosławieństwa (poświęcenia) wody i odnowienia przymierza chrzcielnego. Jak kiedyś przez chrzest, tak dzisiaj przez odnowienie przyrzeczeń chrztu Chrystus wydobywa nas z naszej niemocy, ze wszystkiego co ma posmak grzechu i sideł szatana, by dać nam na nowo doświadczyć wolności odrodzenia, niewinności dzieci Bożych. Ten dar, na nowo przyjęty i świadomie przeżywany, jest największym owocem Jego zmartwychwstania. Chodzi o to, abyśmy i my z Nim zmartwychpowstawali. Dzieje się to najpełniej poprzez sakramentalne pojednanie w spowiedzi, które przeżywaliśmy przed świętami – mówił ks. Sztychmiler.
– W czasie liturgii Wigilii Paschalnej odnawiamy swój chrzest, wybierając na nowo Chrystusa, teraz już świadomie. Odnawiamy nasz chrzest, wybierając na nowo życie z Jezusem. Razem z Chrystusem przechodzimy z królestwa śmierci do królestwa życia. Jednoczymy się z Chrystusem, który dla nas umarł i zmartwychwstał. Wyznajemy, że w Kościele, który jest mistycznym ciałem Chrystusa, pragniemy żyć i umierać – kontynuował.
– Pomyśl przez chwilę, co dzisiaj deklarujesz odnawiając przyrzeczenia chrzcielne. Wyznajesz wiarę w Boga Ojca, Syna i Ducha Świętego. To wyznanie wiary wyraźnie pokazuje, że chodzi o osobowy związek z Trójcą Przenajświętszą, który wyraża się w codziennym życiu poważnym traktowaniem Boga, jako Kogoś, kto ma prawo być obecny we wszystkich moich sprawach i decyzjach. Nie jest kimś na marginesie, któremu oddaję okruchy mojego czasu, ale Kimś z kim się liczę i komu jestem posłuszny. Wyznajesz też wiarę święty Kościół powszechny, jako niezbędny do zbawienia. Nie jesteś naprawdę człowiekiem wierzącym, jeśli tylko krytykujesz, kontestujesz Kościół – mówił duszpasterz.
– Chrystus swoim zmartwychwstaniem zapoczątkował nową erę – historię zbawienia i otworzył ludziom bramy życia wiecznego. Ci, którzy zostali wszczepieni w Chrystusa przez chrzest, mają udział w Jego życiu. A jest to życie Boże, z którego płynie moc, aby żyć na miarę godności dzieci Ojca w miłości Ducha Świętego. Wniesiony do ciemnego kościoła paschał – wielka świeca symbolizująca Chrystusa – pokazuje, jak Chrystus ogrzewa i oświeca życie chrześcijanina. Każdy może przyjąć to światło Chrystusa, radować się nim i promieniować na swoje otoczenie – mówił kapłan.
– Czy odczuwamy potrzebę pogłębiania tej nowej chrześcijańskiej wizji życia w zjednoczeniu z Chrystusem, w Kościele? A może wystarcza mi nowy model samochodu, nowy zastrzyk gotówki, żeby radować się życiem? Ale czy wtedy wiemy, po co żyjemy? Czy rzeczy materialne zaspokoją nasze najgłębsze potrzeby – sensu życia, przebaczenia win, miłości? Czy my – którzy świętujemy Wielkanoc – promieniujemy tym, kim jesteśmy jako ochrzczeni? Czy promieniujemy radością wypływającą z prawdy, że Chrystus zmartwychwstał? Czy ludzie, którzy nas spotykają, czują, że zmartwychwstały Chrystus żyje w naszych sercach, że jest przyczyną naszej nadziei i radości, że Jego światło w nas świeci, a jego miłość nas umacnia? – zakończył ks. Sztychmiler.
W Wigilii Paschalnej wzięli także udział: biskup Janusz Ostrowski, biskup senior Julian Wojtkowski, kapłani, siostry zakonne, alumni WSD “Hosianum”, licznie zgromadzeni wierni, a także członkowie pierwszej wspólnoty Drogi Neokatechumenalnej z parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Ostródzie, którzy zakończyli swoją formację w neokatechumenacie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.