Olsztyn: 24 marca zakończenie I Synodu Archidiecezji Warmińskiej
18 marca 2012 | 18:46 | xmb Ⓒ Ⓟ
Dziś we wszystkich kościołach archidiecezji warmińskiej czytany jest list pasterski abp. Wojciecha Ziemby z okazji 20. rocznicy reformy administracyjnej Kościoła w Polsce oraz zakończenia I Synodu Archidiecezji Warmińskiej. Hierarcha zachęca wiernych do udziału we Mszy dziękczynnej, która zostanie odprawiona 24 marca o godz. 12.00 w olsztyńskiej katedrze. Uroczystościom będzie przewodniczył abp Józef Kowalczyk, Prymas Polski.
Abp Ziemba przypomina, że reforma administracyjna Kościoła w Polsce oznaczała podniesienie diecezji warmińskiej do godności archidiecezji, która wraz z dwiema nowymi diecezjami: elbląską i ełcką utworzyły metropolię warmińską. Po dwudziestu latach – pisze abp Ziemba – dziękujemy Panu Bogu za ten dar dany nam przez ręce bł. Jana Pawła II. Jesteśmy dumni z tego, że głównym architektem wspomnianej reformy był abp Józef Kowalczyk, absolwent naszego Seminarium Duchownego „Hosianum”.
„Następstwem reformy administracyjnej Kościoła w Polsce – pisze dalej arcybiskup – jest I Synod Archidiecezji Warmińskiej, który stanowi odpowiedź na współczesne wyzwania Kościoła, pozwala na nowo spojrzeć na Kościół, a przede wszystkim na samych siebie, jako ludzi Kościoła”.
Te dwa wydarzenia dwudziesta rocznica reformy administracyjnej Kościoła w Polsce oraz zakończenie I Synodu Archidiecezji Warmińskiej zdaniem arcybiskupa pozwalają lepiej poznać naturę Kościoła. Hierarcha wskazuje najważniejsze wydarzenia w historii archidiecezji: doświadczenia ostatniej wojny, męczeństwo kapłanów, sióstr zakonnych i świeckich; ogromna migracja ludności, spotkanie różnych form pobożności. Arcybiskup odwołuje się też do sytuacji powojennej Kościoła. Podkreśla, że niemal półwieczny brak wolności Kościoła w Polsce jednych umocnił w wierze, ale u wielu pozostawił poważne rany obojętności lub niewiary. W międzyczasie zaszły bardzo poważne zmiany polityczne i społeczne w naszej Ojczyźnie – dodaje.
Na zakończenie metropolita warmiński zachęca wszystkich wiernych do podjęcia w parafiach modlitwy dziękczynnej za przeprowadzenie reformy administracyjnej Kościoła i za prace I Synodu.
Tradycja Kościoła Warmińskiego sięga XIII wieku. Ostatni Synod przeprowadził bp Maksymilian Kaller w roku 1932. I Synod Archidiecezji Warmińskiej rozpoczął abp Wojciech Ziemba 4 listopada 2006 r.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.