Olsztyn: Msza św. w intencji ofiar katastrofy pod Smoleńskiem
21 kwietnia 2010 | 10:17 | xao Ⓒ Ⓟ
„Jeszcze dziś, nie przestajemy pytać: jak to się mogło stać?” – mówił abp Wojciech Ziemba podczas Mszy św. odprawionej 20 kwietnia w kościele pw. Chrystusa Odkupiciela Człowieka w Olsztynie w intencji ofiar katastrofy samolotu pod Smoleńskiem.
Wraz z metropolitą warmińskim Mszę św. koncelebrowali kapłani z Olsztyna: proboszczowie, wykładowcy Wydziału Teologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego i Seminarium Duchownego „Hosianum” oraz pracownicy Kurii Metropolitalnej. Msza św. została odprawiona z inicjatywy władz samorządowych Olsztyna i Województwa Warmińsko-Mazurskiego.
„Smoleńska katastrofa dotknęła nas, Polaków, bardzo boleśnie. Straciliśmy tylu wybitnych ludzi. Tragiczna śmierć pod Smoleńskiem niespodziewanie nabrała także wymiaru społecznego” – zauważył abp Ziemba. Tragicznie zmarli udawali się tam nie na wycieczkę, ale by oddać hołd ofiarom Katynia. Dla wszystkich 96 ofiar powołaniem stanu była służba na rzecz dobra wspólnego, dlatego zdaniem abp. Ziemby „tragiczna śmierć wybitnych osobowości życia publicznego jakby otworzyła oczy narodu na niebezpieczne dryfowanie niektórych naszych polityków”.
– Oby ten znak, niezwykły i tragiczny w swojej wymowie, uwrażliwił nasze serca na obowiązki wobec Boga i człowieka – apelował hierarcha i przypominał: Wszyscy przecież staniemy przed trybunałem Boga. Napisane jest bowiem: Na moje życie – mówi Pan – przede Mną klęknie wszelkie kolano, a każdy język wielbić będzie Boga. Tak więc każdy z nas o sobie samym zda sprawę Bogu” – przypominał abp Ziemba.
Po Mszy św. odbył się uroczysty koncert: „W hołdzie ofiarom Katynia, Sybiru i katastrofy pod Smoleńskiem” w wykonaniu orkiestry Symfonicznej i Chóru Mieszanego Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej im. Feliksa Nowowiejskiego pod dyrekcją Janusza Przybylskiego. Wykonano Mszę żałobną Requiem Wolfganga Amadeujsza Mozarta.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.