Olsztyn: otwarto Drogę św. Jakuba dla Dzieci
24 czerwca 2012 | 17:39 | xmb Ⓒ Ⓟ
Dziś podczas Mszy św. odprawionej w olsztyńskiej katedrze, symbolicznym przecięciem wstęgi w wejściu do kościoła, została otwarta Droga św. Jakuba dla Dzieci, wzorowana na istniejącym od sześciu lat szlaku jakubowym. Pomysłodawcami Drogi dla dzieci są siostra Kamila Leszczyńska ze Zgromadzenia Sióstr św. Katarzyny, zakrystianka i ks. Dariusz Sonak, wikariusz parafii katedralnej.
W czasie Mszy dzieci otrzymały specjalnie napisaną na tę okazję książkę pt. „Pod znakiem muszelki. Opowieść o świętym Jakubie, Patronie Olsztyna”. Autorka książki, s. Kamila Leszczyńska podkreśla, że celem publikacji jest przybliżenie młodemu pokoleniu postaci św. Jakuba, który jest nie tylko patronem olsztyńskiej katedry, ale także patronem miasta.
S. Kamila ma również nadzieję, że dzięki lekturze jej książki św. Jakub przestanie być postacią obcą, nieznaną, a przeżyta z nim przygoda nie zakończy się wraz z zamknięciem tej książki, ale zaowocuje przyjaźnią ze świętym Apostołem. Koordynator projektu, ks. Dariusz Sonak zachęca wszystkich czytelników książki do powierzenia swojego życia św. Jakubowi i przejścia razem z nim szlaku małego pielgrzyma.
Droga swoim zasięgiem obejmuje tereny olsztyńskiej starówki. Rozpoczyna się przy Wysokiej Bramie. Następne etapy to: Targ Rybny, ul. Olsztyńska i kościół ewangelicki, ul. Zamkowa, pomnik Mikołaja Kopernika, Zamek kapituły warmińskiej, mury miejskie, most zakochanych, park i rzeka Łyna, rynek Starego Miasta, Plac Katedralny, Katedra i figura św. Jakuba. Szlak kończy się na moście św. Jakuba, gdzie można włączyć się tzw. Drogę Polską szlaku Jakubowego. Na pielgrzymim szlaku dzieci będą zbierały pieczątki w paszporcie małego pielgrzyma, które otrzymają m.in. w księgarni św. Pawła, w zamku, w bibliotece w Starym Ratuszu i w katedrze.
Książka „Pod znakiem muszelki” składa się z trzech części. Pierwsza część opowiada historię św. Jakuba, pozwala poznać jego rodzinę, przyjaciół i działalność u boku Pana Jezusa. W drugiej części ukazana jest historia Olsztyna, i opisani są wybitni mieszkańcy miasta. Część trzecia to opis Drogi św. Jakuba dla Dzieci. W dodatku zostały zamieszczone modlitwy do św. Jakuba, których autorem jest ks. Dariusz a także pieśni o św. Jakubie, napisane przez siostrę Leszczyńską i ks. Łukasza Kowalskiego. Wszystko ilustrują rysunki i mapy wykonane przez s. Karolinę Gawryś, katarzynkę.
Książka ukazała się dzięki wsparciu finansowemu Samorządu Miasta Olsztyna. Wydawcą jest parafia katedralna św. Jakuba w Olsztynie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.