Olsztyn: Warmińskie Seminarium Duchowne Hosianum świętuje 450-lecie istnienia
17 listopada 2015 | 08:03 | xmb Ⓒ Ⓟ
Decyzja Hozjusza o utworzeniu seminarium duchownego i gimnazjum dla świeckich okazała się wydarzeniem epokowym i od razu zaczęła przynosić pozytywne owoce. Jezuici bardzo szybko rozwinęli w Braniewie szkolnictwo na poziomie średnim i wyższym – mówi KAI ks. Paweł Rabczyński, rektor warmińskiego seminarium, w związku z zaplanowanymi w dniach 19-21 listopada obchodami 450-lecia warmińskiego seminarium.
Warmińskie seminarium – podkreśla ks. Rabczyński – jest najstarsze w Polsce. Jest owocem zwołanego przez Hozjusza Synodu Diecezjalnego w Lidzbarku Warmińskim w dniach 7 i 8 sierpnia 1565 r., na którym Diecezja Warmińska jako pierwsza w Polsce przyjęła uchwały Soboru Trydenckiego.
Główne uroczystości jubileuszowe – wyjaśnia ksiądz rektor – rozpocznie dwudniowy międzynarodowy kongres naukowy „Cor dioecesis. 450 lat Warmińskiego Seminarium Duchownego „Hosianum” 1565-2015”. Przez dwa dni prelegenci w trzech sesjach podejmą następujące zagadnienia: okres jezuicki, początki i rozwój do 1780 r.; okres diecezjalny w Braniewie 1780–1944 – reorganizacja i uzyskanie praw akademickich i okres diecezjalny w Olsztynie od 1945 r. – wznowienie i rozwój do powstania wydziału teologii. Organizatorami kongresu są: Warmińskie Seminarium Duchowne, Uniwersytet Warmińsko Mazurski w Olsztynie i Archiwum Archidiecezji Warmińskiej.
W sobotę 21 listopada o godz. 12.00 w kościele seminaryjnym zostanie odprawiona uroczysta msza św. pod przewodnictwem nuncjusza apostolskiego w Polsce abp. Celestino Migliore. Mszę św. będą koncelebrować biskupi z metropolii warmińskiej oraz absolwenci „Hosianum”. Bliższe informacje na temat uroczystości jubileuszowych znajdują się na stronie internetowej seminarium: www.hosianum.edu.pl – dodaje ks. Rabczyński.
Warmińskie Seminarium Duchowne zostało utworzone na mocy dokumentu erekcyjnego wydanego w Lidzbarku Warmińskim 21 sierpnia 1565 r. przez biskupa warmińskiego Stanisława Hozjusza. Na siedzibę uczelni wybrano Braniewo, gdzie wcześniej Hozjusz sprowadził jezuitów z misją założenia kolegium dla kształcenia kandydatów do kapłaństwa jak i młodzieży świeckiej. 25 listopada 1567 r. do seminarium przyjęto pierwszych dziesięciu alumnów. Braniewo uzyskało międzynarodową sławę i otrzymało miano „Aten Północy”. Jego rangę podniosło powołanie w 1578 r. Alumnatu Papieskiego. Seminarium stało się instytucją wzorcową dla innych diecezji.
Wypracowany przez jezuitów system szkolnictwa został jednak przerwany wskutek kasaty zakonu i na początku XIX w. trzeba było organizować go od nowa. Tej misji podjęli się już księża diecezjalni w ramach współpracy z powołanym w 1821 r. Liceum Hosianum. Uczelnia w 1912 r. została przemianowana na Akademię Królewską, a w 1918 r. na Państwową Akademię w Braniewie i pod tą nazwą funkcjonowała do końca II wojny światowej.
Po 1945 r., w nowych warunkach politycznych i z uwagi na zmiany ludnościowe oraz przeniesienie centrum administracyjnego do Olsztyna, 17 października 1949 r. reaktywowano Wyższe Seminarium Duchowne „Hosianum” z siedzibą w Olsztynie. 5 czerwca 1991 r. Jan Paweł II pobłogosławił nowy budynek seminarium. Od 1 września 1999 r. Wyższe Seminarium Duchowne Metropolii Warmińskiej „Hosianum” współpracuje z Wydziałem Teologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.