Ołtarz z wizyty Jana Pawła II wykorzystany podczas beatyfikacji Rodziny Ulmów
10 września 2023 | 13:43 | pab | Markowa Ⓒ Ⓟ
W czasie dzisiejszej Mszy św. beatyfikacyjnej Rodziny Ulmów wykorzystane zostały ołtarz oraz ambona, przy których liturgię sprawował św. Jan Pawel II podczas swojej wizyty w Krośnie w czerwcu 1997 r. Papież kanonizował wówczas św. Jana z Dukli. Poinformował o tym ks. Marek Wojnarowski, dyrektor Muzeum Archidiecezjalnego w Przemyślu i archidiecezjalny konserwator zabytków.
Ołtarz i ambonę przywieziono z Krosna z kościoła pw. św. Piotra i Jana z Dukli, którego konsekracji osobiście dokonał Jan Paweł II podczas wizyty w tym mieście.
– Drugim symbolicznym elementem jest krzyż umieszczony ponad miejscem dla głównego celebransa. Jest to krzyż Spotkań Młodzieży Archidiecezji Przemyskiej, przy którym młodzi gromadzą się co roku podczas corocznych spotkań – mówi ks. Wojnarowski.
Nieprzypadkowa jest również kompozycja kwiatowa, która zdobi miejsce dzisiejszej celebracji. Wykorzystano w niej przede wszystkim białe lilie jako symbol niewinności.
– Taka biała lilia pojawi się także na obrazie beatyfikacyjnym. Przy miejscu, na którym zostanie złożony relikwiarz rodziny Ulmów znajdują się kwiaty czerwone, odnoszące się do męczeństwa. Wraz z relikwiarzem zostanie przyniesiony bukiet kwiatów niebieskich, co jest nawiązaniem do obrazu beatyfikacyjnego, na którym najmłodsze dziecko trzyma taki właśnie kwiat – opisywał duchowny.
Blisko pięćdziesiąt metrów bieżących kompozycji kwiatowych zawiera białe lilie azjatyckie, niebieskie hortensje oraz w różnych odcieniach niebieskiego koloru ostróżki.
Autorem kompozycji kwiatowych jest Michał Zdanowski, florysta i organista, urodzony w Krakowie. Jako florysta łagiewnicki przygotowywał kompozycje kwiatowe m.in. na beatyfikację bł. Hanny Chrzanowskiej w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.