ONZ-owskie radio jako „głos pokoju” w Sudanie Południowym
31 stycznia 2023 | 15:59 | ts (KAI) | Dżuba Ⓒ Ⓟ
Organizacja Narodów Zjednoczonych pragnie przyczynić się do pokoju w Sudanie Południowym poprzez pracę mediów. – ONZ-owskie radio Miraya jest już najbardziej popularnym i zaufanym źródłem wiadomości dla Sudańczyków Południowych, powiedziała niemieckiej agencji katolickiej KNA Linda Toma, rzeczniczka działającej w tym kraju misji pokojowej UNMISS. Z zadowoleniem stwierdziła, że na dwa tygodnie przed przyjazdem papieża do Sudanu Południowego radia słucha 40 proc. wszystkich słuchaczy.
Rzeczniczka podkreśliła, że dla tego młodego narodu, który doświadczył wyniszczającej wojny domowej w latach 2013-2018, Radio Miraya jest „głosem pokoju”. Ostatnio stacja relacjonowała trwające walki w stanie Jonglei i wielokrotnie organizowała rozmowy okrągłego stołu z politykami i przedstawicielami społeczeństwa. Ponadto, przed planowanymi wyborami w 2024 roku, stacja chce podnieść świadomość społeczną na temat porozumienia pokojowego z 2018 roku i prac nad konstytucją.
Od 3 do 5 lutego papież zamierza odbyć planowaną od dawna podróż do Sudanu Południowego. Towarzyszyć mu będą honorowy zwierzchnik Wspólnoty Anglikańskiej, arcybiskup Canterbury Justin Welby i moderator Zgromadzenia Ogólnego Prezbiteriańskiego Kościoła Szkocji Iain Greenshields. Wizytę w Sudanie Południowym poprzedzają odwiedziny Demokratycznej Republiki Konga w dniach 31 stycznia – 3 lutego.
ONZ-owski dyplomata Nicholas Haysom, w którego zakresie kompetencji leży również Sudan Południowy, widzi w papieskiej wizycie „szansę zwrócenia uwagi na ten kraj”. Jest to szczególnie ważne w obliczu ciągnących się od lat kryzysów „w regionie i na świecie”. Ponadto Franciszek ma wyjątkową pozycję, by z przywódcami politycznymi w Sudanie Południowym rozmawiać o trwałym pokoju.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.